Jeszcze kilka lat temu temat jakości wody wodociągowej ograniczał się praktycznie do oceny jej jakości w punkcie podawania do sieci wodociągowej. Nie dawało to jednak pełnego obrazu problemu zmienności parametrów wody w sieci wodociągowej i nie pozwalało na ocenę jej rzeczywistych parametrów u odbiorcy. Co prawda, wykonywano analizy jakości wody pobieranej u odbiorców, ale odbywało się to raczej sporadycznie i nie pozwalało na ocenę sytuacji panującej w sieci wodociągowej w kwestii zmian jakości wody związanej z jej wtórnym zanieczyszczeniem.
W chwili obecnej sytuacja w dużej części wodociągów zmieniła się zasadniczo. Wpływ na to miały różne czynniki, m.in. wzrost świadomości eksploatatorów wodociągów, zmiana przepisów mówiąca o konieczności wprowadzenia monitoringu jakości wody w sieciach wodociągowych (patrz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, DzU nr 203, poz. 1718) oraz coraz większa świadomość odbiorców wody, a co za tym idzie, ich większe oczekiwania w stosunku do jej jakości, zwłaszcza w kontekście stale rosnących jej cen.
Głównym powodem zmian jakości wody w sieci wodociągowej są osady, produkty korozji i biofilm zdeponowane na ściankach przewodów wodociągowych. Z tymi zjawiskami eksploatatorzy sieci mieli do czynienia od dłuższego czasu, a w ciągu kilkunastu ostatnich lat dodatkowo pojawił się problem przewymiarowanych...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?