Kredyty na inwestycje
ING Bank Śląski podpisał umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju na uruchomienie Programu Finansowania Inwestycji Komunalnych w małych i średnich gminach. Program ten obejmuje nowe kraje członkowskie z Europy Środkowo-Wschodniej.
Celem Programu jest ułatwienie małym i średnim jednostkom samorządu terytorialnego (do 100 tys. mieszkańców) oraz działającym na ich terenie przedsiębiorstwom komunalnym dostępu do długoterminowych kredytów, a także pomoc w przygotowaniu i wdrożeniu inwestycji infrastrukturalnych.
fot. Archiwum Abrys

Zgodnie z warunkami finansowania, możliwe jest uzyskanie kredytu na inwestycje w wysokości od 150 tys. do 5 mln euro, m.in. w takich obszarach jak gospodarka wodna i ściekowa, gospodarka odpadami, drogi i oświetlenie, transport publiczny, ciepłownictwo i poprawa efektywności cieplnej. Okres kredytowania inwestycji wynosi od 5 do 15 lat, z możliwością karencji spłaty do trzech lat ze zmiennym oprocentowaniem powyżej WIBOR-u. Szczegółowe warunki będą ustalane indywidualnie z ING Bankiem Śląskim.

ZMP w Ostrowie
W Ostrowie odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. W trakcie spotkania przedstawiciele miast dyskutowali m.in. o propozycji zmian podziału administracyjnego kraju, a przede wszystkim o sytuacji miast na prawach powiatu. Pretekstem do tej dyskusji był wniosek złożony podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP, aby przeanalizować możliwość uzyskania statusu powiatów grodzkich miast liczących powyżej 50 tys. mieszkańców. Członkowie Zarządu poddali również ocenie Program rządowy dla terenów poprzemysłowych, który przesłany został do Związku Miast Polskich przez ówczesnego ministra środowiska Czesława Śleziaka. Problem rekultywacji tych terenów, choć szczególnie dotkliwy na Śląsku, dotyczy jednak większości polskich miast. Dlatego Zarząd, popierając ideę programu, jednocześnie wnioskuje o uwzględnienie w komitecie sterującym przedstawicieli miast, które w rzeczywistości będą realizatorami tego programu.

Nowoczesna oczyszczalnia
26 kwietnia br. w Bytomiu, otwarta została nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnia „Centralna” zajmuje teren ok. 11 ha. Jest to oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, w której proces oczyszczania ścieków dokonuje się w ponad 60 obiektach.

fot. Archiwum BPK

Zaprojektowano ją i wybudowano na przepustowość 30 tys. m³ na dobę, a zastosowana technologia zapewnia uzyskanie wartości wskaźników zanieczyszczeń w oczyszczonych ściekach na poziomie określonym Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 29 listopada 2002 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU nr 212, poz. 1799). Uruchomienie oczyszczalni „Centralna” umożliwiło zamknięcie trzech mechanicznych oczyszczalni ścieków i wybudowanie w ich miejsce przepompowni ścieków oraz kolektorów tłoczno-grawitacyjnych, które pozwalają na przesył ścieków do niej. Newralgiczne obiekty oczyszczalni wyposażone zostały w przykrycia hermetyzujące, chroniące otoczenie przed gazami złowonnymi powstającymi w procesie oczyszczania. Na realizację inwestycji Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne uzyskało 8,2 mln euro z PHARE.

Ratujmy Kasztanowce
W poprzednim miesiącu informowaliśmy o akcji szczepienia kasztanowców przeciwko szrotówkowi kasztanowcowiaczkowi. W ostatnim czasie ukazał się list otwarty pt. „Ratujmy Kasztanowca Pospolitego”.
fot. B. Paprzycki

Według autorów listu, prowadzone od kilku lat w ramach unijnego programu CONTROCAM badania doprowadziły ich do wniosku, iż na obecnym etapie badań kasztanowcom zagrażają przede wszystkim drastyczne i nie do końca potwierdzone naukowo metody, do jakich należy metoda iniekcji do pnia drzewa środka chemicznego w postaci żelu. Nie wiadome też, jaki wpływ ma ten preparat na inne organizmy np. inne owady czy ptaki. Autorzy listu argumentują również, iż nawiercanie otworów o średnicy 8 mm i głębokości 5 cm w odstępie 15 cm na obwodzie pnia powoduje przerwanie wznosu kapilarnego i zapowietrzenie się naczyń, ponadto powstają rany będące przyczyną zgnilizn i ubytków. Może upłynąć nawet kilka lat, zanim ujawnią się tragiczne efekty tej działalności. Przypominają, iż nie należy zatem zapominać o prostych i sprawdzonych metodach, takich jak wygrabienie i palenie opadłych liści czy lepowanie pni.

Bydgoskie anonimy
W bydgoskich spółdzielniach mieszkaniowych pojawiły się anonimowe ulotki nawołujące lokatorów i właścicieli mieszkań do interwencji „w sprawie wysokich opłat za wywóz śmieci”. Z ich treści wynika, że miesięczny koszt wywozu odpadów ma być zawyżany o 50%, a zarządy spółdzielni mają ignorować oferty znacznie niższe, zatem korzystniejsze dla mieszkańców.
Bydgoskie firmy wywożące odpady z terenu miasta twierdzą, że autorem tych anonimów może być jedna z firm od niedawna zainteresowana tym rynkiem. Wskazywać by na to miała treść i forma ulotki. Jest ona powieleniem materiałów, jakie pojawiały się w spółdzielniach i administracjach domów komunalnych np. na Śląsku, w których firma ta starała się o przejęcie zamówienia na wywóz odpadów bytowych. Tego typu materiały, stawiające konkurentów i zarządców spółdzielni w złym świetle, były zazwyczaj przygrywką przed przystąpieniem do procedur przetargowych. W licznych artykułach i polemikach na łamach śląskiej prasy autorstwo tych działań przypisywane było firmie Braci Strach z Konopisk pod Częstochową. Pisaliśmy też o tym w marcowym wydaniu „Przeglądu”, do sprawy wrócimy w następnym wydaniu.

„Daj kosza śmieciom!”
Pod takim hasłem przeszedł ulicami Krakowa kolorowy pochód, którego uczestnikami byli mieszkańcy oraz przedstawiciele władz miasta. Licznie udział wzięły także krakowskie szkoły, wśród których organizowany był konkurs na najciekawszy transparent przeciwko zaśmiecaniu miasta.

fot. P. Mazur

Wyróżniono m.in. te z tekstami: „Gdyby każdy śmieć mógł ręce mieć, sprzątnąłby się sam, wstydu by nie robił nam” czy „Spełnij marzenie każdego śmiecia – wrzuć go do kosza”. Uczestnikom pochodu towarzyszyli animatorzy w charakterystycznych strojach, nawołujący do dołączenia do ekologicznej parady kolejnych uczestników. Tłum wyposażony w transparenty, megafony, tablice i specjalne znaki nawołujące do dbania o czystość Krakowa wraz z towarzyszącymi „śmieciożercami” (czyli pojazdami czyszczącymi) zakończył przemarsz na Rynku Głównym, gdzie odbyło się przemówienie wiceprezydenta miasta Tadeusza Trzmiela, konferencja prasowa oraz ekspozycja dotycząca dzikich wysypisk. Organizatorem akcji był Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa oraz agencja Eskadra BTL.
(jp)


Szkolenia dla rolników
WWF Polska rozpoczęło organizację szkoleń dla rolników z zakresu programów rolnośrodowiskowych. Mają one pomóc polskim rolnikom aktywnie włączyć się w te programy, będące częścią Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, którego realizacja rozpoczęła się po wejściu Polski do UE. Celem programu rolnośrodowiskowego jest zachęcenie do podejmowania praktyk mających na celu ekologiczną produkcję rolniczą.

Konkurs
Firma Bayer wraz z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej ogłosiły ogólnopolski konkurs – Ambasador Zrównoważonego Rozwoju firmy Bayer. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu projektu prezentującego rozwiązanie problemu ekologicznego z zakresu gospodarki wodnej w wybranym miejscu w Polsce. Konkurs skierowany jest do studentów.

Gadające kosze
Władze Berlina postawiły w najbardziej zaludnionych punktach miasta zasilane energią słoneczną kosze, które dziękują za wrzucenie do nich śmieci. Po każdym wrzuceniu do środka śmieciu kosze odpowiadają po niemiecku „Dziękuję bardzo” albo „No i świetnie”. Nowinka ta ma zachęcić mieszkańców Berlina do utrzymania miasta w większej niż dotychczas czystości.

Będzie oczyszczalnia
27 kwietnia br. w Rudzie Śląskiej podpisano kontrakt na budowę nowej oczyszczalni ścieków. Budowa będzie kosztować 11 mln euro i zakończy się za 2,5 roku. Obiekt będzie obsługiwać ponad 53 tys. mieszkańców miasta i zastąpi dwie małe oczyszczalnie. Ilość oczyszczanych ścieków w mieście zwiększy się z 60 do 95%.

Beneficjenci ISPA
W Toruniu odbył się zjazd beneficjentów ISPA. Przedstawiciele ponad 30 miast z całej Polski dyskutowali na temat inwestycji finansowanych z unijnego programu. Unia przyjęła ponad 40 projektów z całej Polski i zobowiązała się do przeznaczenia na nie ponad 950 mln euro. Z programu skorzystał również Toruń – za 79 mln euro będzie tam położona sieć kanalizacyjna i zmodernizowana stacja uzdatniania wody.

Program Rowy
Na terenie województwa wielkopolskiego ruszył program Rowy, w ramach którego 964 bezrobotne osoby znalazły pracę na okres sześciu miesięcy – od 26 kwietnia do 26 października br. Realizacja programu przyczyni się do poprawy stanu melioracyjnego województwa poprzez wykonywanie prac związanych z melioracją podstawową – konserwacją wałów przeciwpowodziowych i kanałów.

Zagubione dokumenty
Media doniosły pod konie kwietnia br., iż w Ministerstwie Gospodarki zginęły dokumenty, bez których śląskie gminy nie dostaną w terminie pieniędzy na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową. Urzędnicy resortu gospodarki zgubili 11 memorandów, w których Komisja Europejska 19 grudnia ub.r. przyznała polskim samorządom ok. 300 mln euro z programu ISPA.

Nowy minister
4 maja br. wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka dokonała zwyczajowego wprowadzenia na urząd Ministra Środowiska Jerzego Swatonia. Nowy minister jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz studiów doktoranckich Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Pradze. Od marca 2003 r. Jerzy Swatoń pełnił funkcję prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jest rozporządzenie
28 kwietnia br. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na inwestycje służące dostosowaniu składowisk odpadów do wymagań ochrony środowisku. W rozporządzeniu określone zostały zasady udzielania pomocy przez NFOŚiGW, a także wojewódzkie, powiatowe i gminne fundusze ochrony środowiska.

Na lep
Szukając skutecznej metody walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, Zarząd Gospodarki Komunalnej w Krakowie zdecydował się na użycie tzw. lepów. Metoda ta została wypróbowana na 170 drzewach. Drzewa oblepione zostały folią nasączoną specjalną substancją, która ma zatrzymać szrotówka wędrującego w górę pnia.

Prąd z rzeki
Na rzekach Strzegomka, Widawa i Barycz w woj. dolnośląskim rozbudowywane są małe prywatne elektrownie wodne. Największa, o mocy 75 kW, znajduje się w miejscowości Skałka. Wyprodukowana energia jest kupowana przez Zakład Energetyczny Wrocław. Łączna moc odrestaurowanych w tym roku siłowni wodnych czynnych na obszarze działania ZEW wyniesie ponad 220 kW.

Powstał Koncern
1 maja br. działalność rozpoczął EnergiaPro Koncern Energetyczny. Powstał on w wyniku połączenia pięciu zakładów energetycznych: z Jeleniej Góry, Legnicy, Opola, Wałbrzycha i Wrocławia. Koncern posiada ponad 11 – procentowy udział w rynku dystrybucji energii w Polsce i jest drugim co do wielkości przedsiębiorstwem na Dolnym Śląsku.

Na śmieci Internet
Od dwóch miesięcy bydgoszczanie mogą wysyłać maile do wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska z informacją o zaśmieconym terenie czy dzikim wysypisku. Nadesłana informacja trafia do rejestru terenów zanieczyszczonych, który można zobaczyć na witrynie „czystego miasta”. Tereny te są sukcesywnie sprzątane przez służby porządkowe.

Kierunek środowisko
Od października na Politechnice Gdańskiej ruszy nowy kierunek – technologie ochrony środowiska. Będą to studia inżyniersko-magisterskie z dwiema specjalnościami: systemy monitoringu środowiska oraz monitoring i analityka zanieczyszczeń środowiska. W programie studiów ma zostać uwzględniona specyfika regionalna Wybrzeża poprzez takie przedmioty jak „likwidacja skutków morskich katastrof ekologicznych”.

Przygotował: Bartosz Paprzycki