Mam na myśli programowanie w dziedzinie ochrony środowiska. Otóż w połowie marca br. miało miejsce w Poznaniu IX Wielkopolskie Forum Ekologiczne, tym razem poświęcone Krajowemu Programowi Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Przy okazji omawiania jego realizacji na terenie Wielkopolski okazało się, że w ostatecznej przyjętej przez Radę Ministrów wersji pominięto wiele tzw. aglomeracji i to wcale nie najmniejszych. Ogółem co najmniej 20% powierzchni województwa. Czemu tak się stało, nie bardzo wiadomo. Pewne jest, że zadanie opracowania Programu przejął niedawno Departament Zasobów Wodnych Ministerstwa Środowiska. Być może jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy było to, że w programie pominięto aglomeracje, w których inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej są zaawansowane, tym samym uniemożliwiając im w przyszłości dostęp do funduszy unijnych. Czyżby było to nagrodą dla najbardziej dynamicznie się rozwijających i nie czekających momentu, gdy do podjęcia pewnych przedsięwzięć zostaną zmuszeni? Wielu obecnych na sali przedstawicieli samorządów wskazywało na braki w przepływie informacji podczas opracowywania tego dokumentu. Pamiętam doskonale, że w trzecim kwartale minionego roku zamieszczony był na stronach internetowych MŚ projekt tego programu, który później został z nich zdjęty. O ile dobrze zdołałem się wówczas zorientować, nie zawierał on takich luk jak jego wersja ostateczna. Szczęśliwie, dyrektor wspomnianego wyżej Departamentu zapewnił, że Program będzie obecnie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?