W marcu br. w Pułtusku k. Warszawy podpisany został list intencyjny dotyczący pilotażowego polsko-niemieckiego projektu, którego celem jest wdrożenie zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w gminach powiatów makowskiego i pułtuskiego (woj. mazowieckie). Projekt jest zgodny z priorytetami UE w zakresie ochrony środowiska, a jego realizacja ma przebiegać w latach 2004-2009. Po wdrożeniu przedsięwzięcia ma to być projekt modelowy dla innych gmin i powiatów.
Krajowy Plan Gospodarki Odpadami uchwalony przez Radę Ministrów 29 października 2002 r. stanowi realizację zapisów ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, która wprowadza obowiązek opracowania planów na szczeblu krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Krajowy Plan został opracowany zgodnie z polskim i unijnym ustawodawstwem w zakresie gospodarki odpadami (przewiduje realizację celów krótko- i długoterminowych). Celem planów gospodarki odpadami wszystkich szczebli jest zapewnienie zintegrowanej gospodarki odpadami w kraju, województwie, powiecie i gminie.
W świetle wymogów ustawodawstwa krajowego i unijnego polskie gminy, w tym gminy powiatów woj. mazowieckiego, stanęły przed nowym, trudnym wyzwaniem dotyczącym przebudowy struktury gospodarki odpadami. Obecnie 97% ogólnej ilości surowych odpadów komunalnych jest deponowane na składowiskach, które stanowią powszechną metodę unieszkodliwiania. Składowiska gminne są liczne, rozproszone i często o małych powierzchniach (0,2-2 ha).
Z tej sytuacji zda...