Trudno zrozumieć postępowanie Ministerstwa Środowiska, które jest odpowiedzialne za wdrażanie przepisów Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Minimalizacja produkowanych odpadów i ich zagospodarowanie poprzez odzysk oraz recykling jest priorytetem w ochronie środowiska, zgodnym z zasadą zrównoważonego rozwoju i przyjętą polityką w 2000 r. przez Parlament Polski.

Z obserwacji wynika, że taka polityka nie jest znana części osób z ministerstwa bądź została przez nich zapomniana w nawale prac związanych z nowelizacją lub zmianą ustaw, które mają „polepszyć” i „uszczelnić” gospodarkę odpadami. Można by mnożyć wpadki resortu w tym zakresie, ale chcielibyśmy się skoncentrować tylko na jednej propozycji zmiany ustawy o obowiązkach przedsiębiorców przez Ministerstwo Środowiska, której finałem jest jałmużna, wspomagająca zbiórkę odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności.
Szczegółowe przepisy dotyczące postępowania i odpowiedzialności za odpady opakowaniowe zostały zaimplementowane do prawa polskiego Ustawą z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU z 2001 r. nr 63, poz. 638). Jednak nie wszyscy producenci wyrobów, które trafiają na rynek w opakowaniu, mają takie same prawa i obowiązki. Najpierw Ministerstwo Środowiska, jeszcze w starym składzie, zmieniło ustawę, rozróżniając wykonanie obowiązku uzyskania poziom...