Jednostki kogeneracyjne wymagają nowych form wsparcia

Dotychczasowe systemy wsparcia finansowego dla jednostek kogeneracyjnych na składowiskach się wyczerpują. By produkować energię z biogazu, należy szukać skuteczniejszych sposobów ich budowy i modernizacji.

Pomimo ciągłych ograniczeń w zakresie deponowania odpadów na składowiskach, w tym zakazu składowania frakcji ulegających biodegradacji, poziom produkcji biogazu na składowiskach w latach 2013-2017 utrzymywał się na zbliżonym poziomie. Jednocześnie systematycznie spadała produkowana z niego ilość energii elektrycznej ? z około 240 GWh w roku 2013 do około 200 GWh w roku 2017.

Osiągalna moc omawianych instalacji biogazowych na koniec roku 2017 wynosiła 52 MW i tym samym stanowiła najmniejszy udział w zielonym miksie energetycznym1. Budowa instalacji do pozyskiwania i kondycjonowania biogazu składowiskowego oraz jej dalsza eksploatacja wiążą się ze znacznymi kosztami i często byłyby nieopłacalne, gdyby nie dodatkowe formy wsparcia dla instalacji wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

Eksploatacja jednostek wytwarzających energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu pozwalała do końca roku 2018 na uzyskiwanie świadectw pochodzenia z wysoko sprawnej kogeneracji tzw. żółtych certyfikatów, o które wytwórcy mogli się ubiegać równolegle do zielonych certyfikatów i tym samym korzystać z dwóch mechanizmów finansowego ...