W Parlamencie Europejskim trwają prace nad nowelizacją dyrektyw odpadowych. Ich głównym celem jest urzeczywistnienie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym. Jednym z jej filarów ma być zasada ?rozszerzonej odpowiedzialności producenta?.


Choć zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) idealnie wpisuje się w popularną dziś koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym (tzw. circular economy, GOZ), to jednak próba jej wdrożenia została podjęta dużo wcześniej. Kamieniem milowym w tym obszarze była inicjatywa podjęta w 1990 r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Państwa OECD już wówczas przyjęły politykę rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Koncepcja ROP zakładała takie podejście do polityki środowiskowej, w której odpowiedzialność producenta za produkt jest rozszerzona na jego los także do fazy poużytkowej w cyklu życia produktu.


Bezpośrednim celem ROP jest zatem zmniejszenie wpływu produktów na środowisko. W ramach ROP kładzie się główny nacisk nie tyle na zachowania użytkownika produktu, który rozporządza danym przedmiotem (opakowaniem) po jego zużyciu, ile na producenta, a więc podmiot wprowadzający dany towar na rynek. ROP wymusza na tych ostatnich określone zachowania, które mają przyczynić się z jednej strony do minimalizacji powstawania odpadów, z drugiej zaś do umożliwienia ich łatwego zbierania, sortowania i przetwarzania. W tym celu wprowadza się m.in. obowiązek stosowania ...