Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC) obchodzi w br. piętnastą rocznicę swojej działalności.
W tym okresie Stowarzyszenie wzięło udział w 46 krajowych i międzynarodowych projektach z zakresu: wykorzystania odnawialnych źródeł energii (sześć projektów), efektywności energetycznej (18 projektów) i zrównoważonego rozwoju (22 projekty). Zorganizowało ponad 80 seminariów, warsztatów, podróży studyjnych i konferencji oraz przeszkoliło ponad 3500 reprezentantów władz lokalnych z Polski, Ukrainy, Chorwacji, Armenii, Mołdawii i innych krajów. W październiku 2008 r. PNEC otrzymało tytuł Promotora Energetyki Odnawialnej.
Stowarzyszenie prowadzi też działalność wydawniczą – opracowało, wydało i bezpłatnie rozprowadziło 38000 płyt CD zawierających ponad 300 opisów najlepszych praktyk z zakresu efektywnego wykorzystywania energii oraz stosowania energii ze źródeł odnawialnych w krajach Unii Europejskiej, 6000 egzemplarzy poradników na temat zarządzania energią w budynkach szkolnych oraz wykorzystania OZE, a także liczne mapy, ulotki i plakaty.
PNEC, działając na rzecz rozwoju regionalnego i wzmocnienia lokalnych samorządów, umożliwia swoim członkom wymianę doświadczeń oraz tworzenie rozwiązań o powtarzalnym charakterze, możliwych do zastosowania także w innych województwach, powiatach, miastach i gminach. Dzięki współpracy z partnerami z 25 krajów, a także włączeniu się w działania europejskiej sieci miast „Energie Cités”, Stowarzyszenie pomaga w nawiązywaniu i rozwijaniu współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej. W wyniku piętnastoletniej działalności Stowarzyszenia wiele gmin zrealizowało, i nadal realizuje, projekty z zakresu energii odnawialnej i efektywności energetycznej, finansowane z funduszy strukturalnych oraz innych programów europejskich.
Obecnie PNEC uczestniczy w pięciu projektach. Pierwszy z nich – „Zarządzanie energią w gminach (MODEL)” zmierza do zaktywowania samorządów lokalnych, by stały się wzorcem/modelem dla mieszkańców, miejscowych inwestorów oraz władz lokalnych w dziedzinie zarządzania energią. Bierze w nim udział 41 gmin pilotażowych, w tym siedmiu gmin z Polski. Drugim projektem są „Zautomatyzowane inteligentne pomiary zużycia energii w małych i średnich przedsiębiorstwach (AIM4SMEs)”. Celem projektu jest zmniejszenie zużycia energii (elektrycznej, cieplnej i gazu) i wody w 75-100 małych i średnich w przedsiębiorstwach z różnych sektorów gospodarki (pięć w Polsce). Liga Mistrzów OZEtokolejny projekt, na temat którego przeczytać można w „Czystej Energii” 04, 06/2009.
Projekt Euronet 50/50maza zadanie wspierać walki ze zmianami klimatu poprzez utworzenie europejskiej sieci szkół, które wprowadzą środki efektywności energetycznej w należących do nich budynkach. Celem projektu „Świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynków komunalnych”jest promowanie działań na rzecz ochrony klimatu przez kampanię informacyjno-promocyjną, przygotowującą do wdrożenia w Polsce dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz promocja energii odnawialnej w budynkach szkolnych.
W ramach wyżej wymienionych projektów Stowarzyszenie współpracuje obecnie z ponad 20 krajami.
 
Iwona Korohoda, Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”