Jubileusz w niekonwencjonalnej formie
Zarząd Polskiej Izby Biomasy, utworzonej 24 lutego 2004 r., postanowił w nietypowy sposób podsumować pierwsze pięciolecie jej funkcjonowania. Izba zorganizuje panel dyskusyjny, na którym zostanie podjęta próba sformułowania wspólnego dokumentu, zawierającego przewidywane kierunki i sposoby pozyskiwania energii z biomasy.
Eksperci od biomasy, współpracujący z Izbą od kilku lat, zostali poproszeni o przygotowanie i przedstawienie swojej wizji rozwoju rynku biomasy w Polsce w perspektywie kilkunastu najbliższych lat. Warto pomyśleć już dziś, jak może i powinien wyglądać rynek biomasy w następnych latach. Eksperci otrzymali do rozważenia tezy z prośbą o ich rozwinięcie lub zakwestionowanie:
- Energia z biomasy jest przede wszystkim dla społeczności lokalnych.
- Priorytet to biogaz wytwarzany w lokalnych instalacjach z odpadów biodegradowalnych, w tym zwierzęcych, oraz z kiszonek z roślin jednorocznych (kukurydza, burak półcukrowy i in., w tym GMO).
- Spalanie biomasy stałej (pelety, brykiety, zrębki, osady pościekowe) ma odbywać się głównie w gospodarstwach domowych i elektrociepłowniach lokalnych – jak najbliżej miejsca wytwarzania.
- Współspalanie biomasy z węglem przez energetykę zawodową może się odbywać tylko w specjalnie dedykowanych urządzeniach, z wyłączeniem biomasy leśnej, a dopuszczeniem rolniczej z celowych p...