Jubileuszowa Stacja Paliw 2008
XV Międzynarodowe Targi Stacja Paliw 2008, które trwały od 28 do 30 maja br. w Warszawie, były rekordową imprezą pod względem powierzchni, wystawców, a przede wszystkim odwiedzających. Powierzchnia wystawiennicza wyniosła 10 000 m2, co oznacza duży wzrost w porównaniu z 2007 r. Targi gościły wystawców z ponad 10 krajów, m.in.: z Niemiec, Turcji, Czech, Austrii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Rosji i Ukrainy. Prawie 30% z nich to firmy prezentujące swoje oferty po raz pierwszy. Wystawę odwiedziło około 8000 osób z ponad 15 krajów.
Swoje usługi i produkty prezentowały także firmy, które nie są bezpośrednio związane z branżą paliwową. Stacje paliw rozwijają się korzystając z oferty firm vedingowych (kioski internetowe, wyposażenie małych punktów gastronomii, modułowe hotele dla stacji). W ten sposób stają się one miejscami o wielorakiej funkcji.
Wystawie towarzyszyły konferencje i szkolenia. Dwudniowa konferencja „Perspektywy rynku paliw w Polsce” zgromadziła ponad 120 słuchaczy. Do przedstawienia tematów nurtujących obecnie branżę paliw zaproszono ekspertów z koncernów i firm paliwowych oraz gazowych, koncernów samochodowych, instytucji i stowarzyszeń związanych z branżą, przedstawicieli ministerstw i urzędów, firm consultingowo-doradczych oraz przedstawicieli środowiska naukowego. W jej trakcie odbyła się III Platforma Ekologicznych Paliw Grzewczych. Główne tematy konferencji to: kwestie bezpieczeństwa energetycznego kraju, logistyki paliwowej, mechanizmów kształtowania się cen paliw, ekologiczne i eksploatacyjne aspekty stosowania biopaliw.
Szkolenia targowe adresowano nie tylko do właścicieli stacji paliw, ale do wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką stacji. W tym roku zwrócono szczególną uwagę na sprawy ochrony środowiska i bezpieczeństwa pożarowego na stacjach paliw płynnych. Ponadto omówiono wymagania prawne w zakresie urządzeń dla stacji paliw, a także sprawy kontroli jakości na stacjach paliwowych. Szkolenia zgromadziły łącznie około 400 słuchaczy.
Podczas targów przyznano nagrody za produkty i usługi roku. Nagrodzono stanowisko do dynamicznego i statycznego testowania czujników systemu zabezpieczającego przed przepełnieniem i armatury użytkowe na cysternach paliwowych firmy Haar Polska, a także firmy: Emfaz za odmierzacz gazu ciekłego propan-butan (LPG), zgodny z europejską dyrektywą MID2004/22/EC, Artboro R. Łacna, P. Kaliński za terminal internetowy Web-Kiosk model Akcent, a także Lotos Paliwa za paliwo Dynamic. Wyróżniono również Polski Koncern Naftowy Orlen za Bioester oraz Turbud za przyczepę do przewozu paliw płynnych kl. ADR TBCP-18 o pojemności 18000 l.
Grand Prix Urzędu Dozoru Technicznego otrzymała firma Zet Marek Zapór, a Grand Prix Transportowego Dozoru Technicznego przyznano Haar Polska. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie www.targi.paliwa.pl.
Kolejna edycja targów odbędzie się w dniach 6-8 maja 2009 r.
(kt)