Trzydniowe spotkanie (22-24 lutego 2017 r.) odbyło się pod hasłem ?Prawnych i praktycznych aspektów zarządzania gospodarką wodno-ściekową?. Patronatem organizacyjnym jubileuszową edycją wydarzenia objęli Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie?, Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie, Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe z Siedzibą w Olsztynie, Wodociąg Marecki oraz firma Koncept. Patronat honorowy sprawowały Wodociągi Białostockie, Wod-Kan Olsztyn, ZGK Góra Kalwaria, PWiK Ełk oraz ZWKiEC Wysokie Mazowieckie. Wsparcia tradycyjnie udzieliła Politechnika Białostocka, obejmując spotkanie patronatem naukowym. Partnerami konferencji zostało sześć firm branżowych: AVK, DNB, Equipo, Fusion, KanRo oraz Per Aarsleff.

Bogata tematyka

Cykl wykładów rozpoczął prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej, który omówił wykorzystanie autotermicznej tlenowej stabilizacji do dezintegracji termicznej mikroorganizmów w osadach ściekowych. Jak wyjaśniał: ? Proces dezintegracji prowadzi do rozerwania błony komórkowej i lizy komórek mikroorganizmów, wskutek czego składniki komórki stają się potencjalnie dostępne jako substrat dla żywej biomasy heterotroficznej, a woda biologiczna wcześniej związana wewnątrzkomórkowo zostaje uwolniona, co umożliwia uzyskanie wyższej efektywności odwadniania. Opisany proces dezintegracji osadów ściekowych może być stosowany w rozmaitych miejscach układu technologicznego oczyszczalni, różnie oddziałując na procesy oczyszczania ścieków i przeróbkę osadów.
Profesor przekonywał też słuchaczy do wykorzystywania ultradźwięków do dezintegracji mikroorganizmów w ściekach i osadach ściekowych. Zaletami tego rozwiązania są m.in. wspomaganie tlenowej i beztlenowej stabilizacji osadu.
O tym, jak ważna jest jakość armatury w kontekście zmian zachodzących w podłożu gruntowym, opowiedział prof. Ziemowit Suligowski z Politechniki Gdańskiej. Podkreślał on m.in. znaczenie uwzględnienia w projekcie geotechnicznym prognozy zmian właściwości podłoża, co jest szczególnie istotne przy wyborze materiału rurowego oraz rodzaju połączeń.
Ważnym aspektem działalności każdego obiektu gospodarki ściekowej staje się ostatnio przeciwdziałanie uciążliwości odorowej. Techniki biofiltracji standardowej i zaawansowanej dla potrzeb usuwania powietrza złowonnego z obiektów gospodarki komunalnej przybliżył słuchaczom Kajetan Paweł Specjalski, prezes spółki Wodociąg Marecki. ? Przy doborze technologii oczyszczania powietrza niezwykle istotna jest analiza składu emisji gazów, które należy oczyścić. Za każdym razem trzeba bowiem dobrać najbardziej efektywną metodę redukcji emisji dla danej aplikacji ? wyjaśniał prelegent.
Oprócz wielu wystąpień przedstawiających rozwiązania techniczne, nie zabrakło wykładów o tematyce prawnej. Wybrane zagadnienia dotyczące zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych omówił dr Janusz Dolecki. Zwieńczeniem serii wykładów był panel Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?, podczas którego dyskutowano m.in. o propozycjach zmian w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę.

Laury dla wodociągowców

Pierwszy dzień konferencji zakończył się uroczystym bankietem, obfitującym w szereg niespodzianek. Organizatorzy zorganizowali m.in. licytację, podczas której uczestnicy mogli wspomóc dom dziecka w Białowieży. Wylicytowana kwota wraz z funduszami przekazanymi przez partnerów konferencji urosła do kilkudziesięciu tysięcy złotych, które pozwolą podopiecznym białowieskiego ośrodka na wakacyjny wyjazd wypoczynkowy.
Tradycyjnie uczestniczącym w spotkaniu zasłużonym przedstawicielom sektora gospodarki wodno-ściekowej wręczono zaszczytne tytuły i statuetki. Komisja konkursowa postanowiła uhonorować m.in. emerytowanego prezesa Wodociągowo-Ciepłowniczej Spółki COWiK w Bartoszycach, Stanisława Kusego, któremu przyznano tytuł Budowniczego Wodociągów. Natomiast Dariusz Andrzej Gąsiewski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Gospodarki Wodno-Ściekowej w Kolnie otrzymał tytuł Przyjaciela Olsztyńskich Wodociągów.
Zaszczytnym tytułem Wodociągowiec Roku, nadawanym za szczególne zasługi na rzecz środowiska wodociągowego, wyróżniono Wojciecha Jassaka, prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku. Natomiast Managerem Roku 2016 został Sebastian Budziszewski, prezes Zarządu Milanowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Wyjątkową nagrodę, Wodoskara Roku 2016, przyznano Januszowi Dawidziakowi, prezesowi Zarządu Spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja w Goleniowie.
Cztery przedsiębiorstwa wod-kan, ceniące innowacyjność i wdrażające nowoczesne technologie, zostały nagrodzone Żubrami Technologii 2016 r. Statuetki otrzymało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie Wielkopolskim, Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia w Grudziądzu, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łapach oraz Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Komunalnych w Sokołowie Podlaskim.
Nie zapomniano również o wieloletnim koordynatorze organizacyjnym konferencji w Białowieży, Marku Brzozowskim, który otrzymał podziękowania za zaangażowanie od Stowarzyszenia Wodociągi Podlaskie, Regionalnego Stowarzyszenia Wodociągowego z siedzibą w Olsztynie, a także od Politechniki Białostockiej.
Nagrodę Super Żubr 2016 r. dla Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie? odebrała prezes organizacji Dorota Jakuta. Ponadto IGWP, świętująca w tym roku jubileusz 25-lecia, postanowiła uhonorować dwóch członków, którzy tę organizację zakładali i są z nią nierozłącznie związani od początku istnienia. Wyróżnienia za zasługi dla branży z rąk prezes Doroty Jakuty odebrali Andrzej Malinowski, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej oraz Wojciech Jassak, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku.
Ponadto Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? podzieliła się informacją, że przewodniczący Rady IGWP, dr Tadeusz Rzepecki, w plebiscycie czytelników ?Przeglądu Technicznego? otrzymał tytuł Diamentowego Inżyniera 2016 r. Gratulacje laureatowi w imieniu Rady Izby złożyła Dorota Jakuta.
Wieczorną galę uświetniły: występ doskonale znanego gościom białowieskiego spotkania zespołu De Marco oraz pokazy tańca. Zabawę do białego rana przy muzyce Rock and Roll zagwarantował natomiast artysta, który wcielił się w postać Elvisa Presleya.

W sercu Puszczy

Jubileuszowa edycja konferencji na pewno na długo zostanie w pamięci uczestników, którym organizatorzy zapewnili nie tylko sporą dawkę wiedzy, ale także niezapomniane atrakcje, tak charakterystyczne dla Podlasia i Puszczy Białowieskiej. Gości konferencji zaproszono m.in. do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie w warunkach zbliżonych do naturalnych eksponowane są takie gatunki zwierząt, jak dziki, koniki polskie, łosie, jelenie, sarny, żubronie, wilki i oczywiście żubry. Uczestnicy wycieczki mieli okazję w towarzystwie doświadczonego przewodnika poznać tajemnice nie tylko fauny, ale i flory Puszczy Białowieskiej. Tradycyjnie wieczorową porą w głębi pierwotnego lasu odbyło się ognisko, podczas którego uczestnicy mogli skosztować regionalnych przysmaków i zrelaksować się przy akompaniamencie muzyki.

Martyna Matuszczak