Judaszowiec
Legenda głosi, że na drzewie tym powiesił się Judasz Iskariota, który pocałunkiem zdradził Jezusa Chrystusa, co w następstwie doprowadziło do Jego schwytania i ukrzyżowania. Badania przyrodników nazwę rośliny wiążą raczej z jej występowaniem na wzgórzach Judei, części Izraela. Według innej interpretacji, intensywnie różowe kwiaty swoją barwą mają przypominać ?krew Judasza?. Kwestia pochodzenia nazwy pozostaje zatem otwarta.
Rodzaj judaszowiec (Cercis) z sześcioma gatunkami należy do rodziny bobowatych (Fabaceae), a w niektórych opracowaniach jest zaliczany do rodziny brezylkowatych (Caesalpiniaceae). Są to krzewy lub małe drzewa o liściach opadających przed zimą. Naturalnie występują w Ameryce Północnej, południowej Europie, wschodniej i południowo-zachodniej Azji. W Polsce spotykane są bardzo rzadko, przeważnie w ogrodach botanicznych oraz sporadycznie w niektórych pieczołowicie pielęgnowanych parkach, np. w Śmiełowie, w gm. Żerków, powiecie jarocińskim (Jarocin), w Wielkopolsce, w zacisznym miejscu przy ścianie pałacu rośnie judaszowiec południowy.
Opis
Judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) pochodzi z południowo-wschodniej Europy, naturalnie występuje na terenach ciągnących się od Półwyspu Bałkańskiego po Iran, czyli także w południowo-zachodniej Azji, np. w Izraelu. W ojczyźnie tworzy drzewa do 10 m wysokości, u nas zwykle jest krzewem do 2-4 m, często o pokrz...