Kable są źródłem cennych surowców wtórnych, spośród których warto wymienić aluminium i miedź. Recykling tego typu produktów to jednak technologiczne wyzwanie.

Rozróżniamy kable jednożyłowe lub wielożyłowe, miedziane, aluminiowe w izolacji czy też napowietrzne gołe do przesyłu i dystrybucji energii, które są aluminiowe, lecz wzmacniane stalą typu AFL.

Składają się ze stalowego rdzenia w postaci jednego lub więcej skręconych ze sobą drutów stalowych, który otoczony jest jedną lub kilkoma warstwami twardych drutów aluminiowych. W celu ochrony przed korozją druty rdzenia pokrywa się zabezpieczającą powłoką, najczęściej w postaci warstwy naniesionego w sposób galwaniczny cynku. Dodatkowo, aby przeciwdziałać korozji w sytuacji, gdy przewód może być narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych, przestrzenie między drutami wypełnia się specjalnym, odpornym na podwyższone temperatury smarem1. Kable różnią się także średnicą, która zmienia się od ok. 1 do 120 mm. Stanowią cenne źródło surowców wtórnych, jakimi są metale w postaci aluminium i miedzi. Otulina pochodząca z kabli, tzw. izolacja, może być wykonana z różnych materiałów (tworzywo sztuczne lub guma), niektóre z nich także nadają się do recyklingu ? np. otulina z PVC.

Usunięcie zanieczyszczeń

Kable i przewody elektryczne zanieczyszczone ropą naftową lub smołą traktuje się zgodnie z katalogiem z odpadów jako odpady niebezpieczne i n...