W świetle zmian ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym warto zastanowić się, jakie elementy wpływają na prawidłowe funkcjonowanie systemu.

Taka analiza pozwoli na zrozumienie mechanizmów patologii i pozwoli ? w czasie prac nad ustawą ? skoncentrować się na najważniejszych kierunkach zmian, odrzucając typowe tematy zastępcze.

W opinii Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk istnieją dwa główne czynniki wpływające na skuteczność funkcjonowania rynku ZSEE. Pierwszym jest zbyt mała ilość odpadów w legalnym systemie zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu ? wg szacunków blisko 2/3 takich odpadów jest zbieranych w rozległej sieci drobnych punktów (przede wszystkim skupu złomu) i nielegalnie przetwarzana. Drugi czynnik to nieprawidłowe przetwarzanie ZSEE. Na czym polega ten mechanizm?

Szacuje się, że tylko ok. 30 ? 40% całego ZSEE trafia do legalnego systemu zbiórki. Legalnie zebrane odpady są przez zbierających przekazywane do zakładów przetwarzania zarejestrowanych w GIOŚ-u. Niestety, z ponad 180 zakładów tylko nieliczne dysponują odpowiednimi decyzjami, a jeszcze mniej ? odpowiednimi technologiami do przetwarzania elektroodpadów. W czym tkwi problem? Przede wszystkim w sposobie wydawania przez urzędy marszałkowskie decyzji na przetwarzanie. Podstawowe nieprawidłowości zidentyfikowane przez Związek to chociażby brak korelacji pomiędzy decyzją środowiskową a decyzją na przetwarzanie ? zakłady w...