Kanadyjski przykład zielonej infrastruktury
Jak na silnie zurbanizowanych terenach Vancouver sprawdza się zielona infrastruktura w gospodarce wodami opadowymi?
Metro Vancouver ? metropolia miejska położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Kanady w prowincji Kolumbia Brytyjska ? jest trzecim co do wielkości (po Toronto i Montrealu) miastem w Kanadzie1. Odznacza się spektakularnym położeniem, nowoczesną architekturą, proekologiczną infrastrukturą miejską i świetną kondycją ekonomiczną, przez kilkanaście lat z rzędu zdobywając tytuł ?Najlepszego miasta do życia?2.
Obecnie szacuje się, że miasto ma ok. 2,46 mln mieszkańców. Ostatni spis ludności, przeprowadzony w 2011 r., wykazał wzrost mieszkańców o 197 tys. w porównaniu do 2006 r. (z 2,1 miliona do 2,3 miliona).
Pod koniec lat 70. na skutek intensywnego rozwoju ekonomicznego i ogromnego napływu ludności do pierwotnego obszaru Vancouver zostały przyłączone sąsiadujące z nim wschodnie, południowe i północne tereny, które z czasem uzyskały swoje odrębne prawa administracyjne, tworząc Metro Vancouver o łącznej powierzchni 2877,36 km2 (24 obwody lokalne) i średniej gęstości zaludnienia na poziomie 856,2 mieszkańców na 1 km2. Szacuje się, że do 2040 r. liczba mieszkańców Metro Vancouver wzrośnie do ok. 3,4 miliona.
Metropolia ma bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu i klimat. Rzędn...