W przeszłości przy wyborze systemu odwadniającego kierowano się zasadą możliwie szybkiego i nieograniczonego odprowadzenia wód opadowych z utwardzonych powierzchni. Aktualnie w planach odprowadzania wód opadowych z terenów zurbanizowanych zwraca się uwagę na redukcję powierzchni utwardzonych, a także na umożliwienie infiltracji wód deszczowych do gruntu.

Szybki rozwój miast pociąga za sobą problemy związane z odprowadzaniem wód opadowych w aspekcie ich ilości i jakości. Konieczne jest zatem właściwe zarządzanie spływem, transportem, a także jakością wód opadowych kierowanych do odbiornika.
 
Historia wodociągów
Siedlce leżą we wschodniej części woj. mazowieckiego. Od strony zachodniej i południowej miasto graniczy z rzeką Muchawką. Od strony wschodniej granica Siedlec przebiega w większości korytem rzeki Helenka. Obie rzeki są lewobrzeżnymi dopływami rzeki Liwiec, płynącej w odległości ok. 3 km od północnych granic miasta. Centralna część Siedlec położona jest na wzniesieniu, a przez miasto przebiega naturalne obniżenie. Tak więc odbiornikami wód opadowych z utwardzonych terenów miejskich poprzez rowy melioracyjne są bezpośrednio rzeki: Liwiec, Muchawka i Helenka.
Historia siedleckich wodociągów sięga lat 30. ubiegłego wieku. W tym czasie miasto posiadało wybudowaną wcześniej sieć kanalizacyjną, której po...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?