Kanalizacja podciśnieniowa to system służący do odprowadzania ścieków bytowych i przemysłowych, który w Polsce zyskuje coraz większe uznanie i jest coraz częściej budowany. Jego zaletę stanowi to, że można go stosować w warunkach, w których kanalizacja grawitacyjna i ciśnieniowa sprawia kłopoty techniczno-ekonomiczne lub budzi zastrzeżenia ze względu na ochronę środowiska naturalnego.
Koncepcja kanalizacji podciśnieniowej powstała w latach 60. XIX w. w Holandii1. Na przełomie XIX i XX w. pierwsze tego typu systemy działały już na terenie Holandii i innych krajów europejskich. Jednak dopiero 60 lat później zaczęto projektować i budować nowoczesne systemy kanalizacji podciśnieniowej.
Zalicza się je do tzw. niekonwencjonalnych systemów odprowadzania ścieków do grupowych oczyszczalni. Transport ścieków w tym systemie jest wymuszony przez pompy próżniowe. Kanalizacja podciśnieniowa może współpracować z systemem kanalizacji grawitacyjnej i ciśnieniowej. Za stosowaniem omawianego systemu kanalizacji podciśnieniowej na terenach wiejskich (szczególnie na obszarach płaskich) przemawiają również mniejsze koszty inwestycyjne i eksploatacyjne niż w przypadku kanalizacji grawitacyjnej2. Aktualnie w kraju istnieje wiele firm, które w swojej ofercie handlowej proponują ten system.
W dostępnej literaturze naukowo-technicznej można wyod...