Wiedza o recyklingu odpadów po kartonach do płynnej żywności jest, nawet w branży recyklingowej, dość ograniczona.

Największą bolączką zagospodarowywania zużytych kartonów do płynnej żywności w Polsce jest, czego można było oczekiwać, nie sam proces recyklingu, ale zbieranie zużytych kartonów. To po prostu ogólnospołeczny problem, dotyczący świadomości ekologicznej Polaków. Wykonane przez TNS (dawniej OBOP) w marcu br. badanie opinii społecznej wykazało, że podobnie jak to miało miejsce w przypadku innego rodzaju odpadów opakowaniowych, Polacy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z ważkości postaw proekologicznych. Dobrze ilustruje to zestawienie na rysunku 1.

Aż 92% respondentów zgadza się, czyli wie, że segregacja odpadów jest koniecznością. Zaledwie 4% badanych nie podziela tego zdania. A 5% nie ma zdania. Szkoda tylko, że postawa ta ma charakter wybitnie deklaratywny. Najlepszy dowód na to stanowi fakt, iż tylko ok. 10% masy odpadów komunalnych w Polsce jest w jakiś sposób zagospodarowywane. Większość trafia na składowiska bez żadnej ?obróbki?, tj. bez jakiegokolwiek wykorzystania. A mowa jest o masach przekraczających 12 mln ton odpadów komunalnych w skali roku!

Selektywnie, ale gdzie?

Ci z nas, którzy nie tylko deklarują postawy prośrodowiskowe, ale także starają się reprezentować je w życiu, mają kolejny praktyczny problem: gdzie wrzucać odpady zbierane selektywnie? Dotyczy to również kartonów...