Obecnie największe znaczenie w branży metali nieżelaznych ma aluminium, które wykorzystywane jest praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia.

Gwałtowny wzrost popularności tego surowca spowodował, że roczna wielkość jego produkcji okazuje się większa od produkcji wszystkich pozostałych metali nieżelaznych razem wziętych.

Rozwój recyklingu metali nieżelaznych w Polsce jest nieunikniony, na co wpływ mają: rosnące ceny surowców naturalnych, których światowe zasoby maleją, rozwijający się przemysł wielu branż oraz konieczność ochrony środowiska.

Aluminium w obiegu

Unikalna kombinacja właściwości aluminium sprawia, że jego recykling jest efektywny, co przekłada się na wysokie poziomy recyklingu (ang. recycling rates), wynoszące 90-95% w aplikacjach z branży transportowej i budownictwie, czy ok. 65% w przypadku puszek aluminiowych. Główną zaletą recyklingu aluminium jest fakt, że do przywrócenia odpadów aluminiowych do stanu pozwalającego na ponowne użycie potrzeba tylko 5% energii niezbędnej do produkcji aluminium pierwotnego, co niemal w analogiczny sposób zmniejsza emisję CO2 do atmosfery. Dlatego też często mówi się o tym, że aluminium zawiera ?zamrożoną energię?. Produkcja aluminium wtórnego zamiast pierwotnego pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 90 mln ton rocznie i 100 tys. GWh energii elektrycznej.

Aluminium to wartościowy i popularny metal, poniew...