Wprowadzone 1 kwietnia br. zmiany do ustawy o podatku od towarów i usług mają wpływ m.in. na rozliczanie mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Określone zostały one w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług1 (zwanej ustawą VAT). Dodatkowe wymagania w zakresie fakturowania zawarto w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 11 grudnia 2012 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług2 (zwanego dalej rozporządzeniem fakturowym). Ustanowiono kolejne obowiązki w zakresie oznaczania faktur oraz wprowadzania dodatkowych identyfikacji dla niektórych transakcji gospodarczych, takich jak obrót złomem oraz odpadami wszelkiego rodzaju.

Definicja złomu

W polskim ustawodawstwie brakuje oficjalnej definicji złomu dla celów podatku VAT. Dodatkowo zabrakło, inaczej niż w przypadku uregulowań niemieckich, dokładnego określenia, co oznaczają poszczególne pozycje towarów wymienione w załączniku nr 11 do ustawy VAT oraz co do niej zostaje zaliczane. Polskie Ministerstwo Finansów w oficjalnej interpretacji ogólnej z 22 maja 2011 r. (PT3/033/2/188/LWA/11/569) wskazuje, że: przez złom dla potrzeb stosowania art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy VAT należy rozumieć złom metali, w tym złom stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny ...