Od 1 lipca 2013 r. gminy przejmują władztwo nad odpadami. Wynika to z upływu terminu wdrożenia nowych rozwiązań prawnych.

Związane są one z Ustawą z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (zwana dalej ustawą)1.

W szczególności dotyczy to wdrożenia stosownych uchwał, regulujących opłaty za gospodarowanie odpadami. Jest to jeden z kluczowych elementów całej reformy. Należy zauważyć, że jej część ma charakter obligatoryjny ? przejęcie obowiązku w zakresie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkanych, a część fakultatywny ? przejęcie obowiązku w odniesieniu do odpadów komunalnych pochodzących z innych nieruchomości. W związku z tym powstaje złożony system opłat.

Przedmiotem analizowanych opłat są odpady komunalne. Należy zauważyć, że ten rodzaj daniny ma stanowić ze strony podmiotów zobowiązanych świadczenie ekwiwalentne w stosunku do usługi wykonywanej przez gminę, a polegającej na zagospodarowaniu odpadów.

Ustawodawca dokonuje jednak prawnego zróżnicowania obowiązków gmin w zakresie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkanych, jak i niezamieszkanych. Zgodnie z art. 6c ust. 1 ustawy, gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, które zamieszkują mieszkańcy. W myśl art. 6c ust. 2 ustawy, rada gminy może, w drodze uchwały stanowiąc...