Metale są i pozostaną bardzo istotną częścią światowej gospodarki. Stanowią one podstawę surowcową w ramach produkcji wyrobów oraz przy tworzeniu szeroko rozumianej infrastruktury.

W przyszłości popyt na metale będzie bardzo duży ? w krajach rozwijających ze względu na szybką industrializację, a w krajach rozwiniętych z uwagi na wzrost ich stosowania w nowoczesnych technologiach. Przykładem może być rynek związany z energią odnawialną, który wymaga coraz większych ilości różnych metali.

Wszystko, co jest wydobywane, a potem przetwarzane na potrzeby gospodarki i społeczeństwa, generuje określone skutki dla środowiska. To samo dotyczy metali, których wpływ na środowisko jest coraz bardziej widoczny. W przyszłości stale rosnące zapotrzebowanie na nie, ich wydobycie oraz przetwórstwo, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, będzie coraz poważniejszym zagrożeniem dla ekosystemów.

Popyt wpływa na odzysk

Optymalizacja zużycia metali oraz dokładna analiza cykli życiowych produktów jest bardzo istotna z punktu widzenia oddziaływania na środowisko. Niezwykle ważną rolę w zrównoważonym rozwoju odgrywa recykling. Istnieje wiele możliwości oddziaływania na poziom recyklingu metali oraz zwiększenie produkcji wtórnej, a tym samym na poprawę efektywność wykorzystania zasobów naturalnych. Obecnie podczas wytwarzania metali z rudy zużywa się ok. dwa razy więcej energii na kilogram wyprodukowanego ...