Co wyróżnia kartony do płynnej żywności na tle innych opakowań do mleka i soków? Na pewno należy wymienić najniższy ślad węglowy oraz fakt, że w ok. 75% składają się z surowca naturalnego i w pełni odnawialnego. Ich prawidłowa selektywna zbiórka do żółtego pojemnika pozwala na odzyskanie cennych surowców wtórnych, a dzięki nowej inwestycji do recyklingu w Ostrołęce moce przerobowe wzrosną w naszym kraju z obecnych około 26 tys. ton do 75 tys. ton rocznie.

Zeszłoroczne badanie społeczne, przygotowane przez Kantar na zlecenie Fundacji ProKarton, pokazało, że już 77% Polaków selektywnie zbiera w domu odpady opakowaniowe. Co ważne, ponad połowa ankietowanych zdaje sobie sprawę z faktu, że kartony do płynnej żywności podlegają recyklingowi. Podobny odsetek poprawnie segreguje je do żółtego pojemnika. 

Selektywna zbiórka w gospodarstwach domowych jest i wciąż będzie fundamentem, na którym opiera się cały system gospodarki odpadami opakowaniowymi. Dlatego tak istotne jest stałe podnoszenie ilości i czystości odpadów zbieranych w systemie pojemnikowym. Nawet przy wprowadzeniu systemu kaucyjnego na niektóre butelki selektywna zbiórka i wysortowanie odpadów w sortowniach wciąż będzie niezbędne, aby przerobić je w procesie recyklingu na surowce wtórne potrzebne do produkcji....