Biomasa dzięki ponownemu wykorzystaniu pozostaje dłużej w obiegu, zastępując nieodnawialne surowce w wielu branżach przemysłowych. Kaskadowe wykorzystanie biomasy doskonale wpisuje się w idee GOZ-u.

Wyczerpywanie się surowców naturalnych, wzrost ich cen i rosnąca zależność od dostawców z krajów trzecich to zasadnicze przyczyny stworzenia koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym w Unii Europejskiej. W tych samych obszarach dostrzega się istotne zagrożenia dla dalszego rozwoju unijnej gospodarki, w tym również Polski. Zagadnienia te są podkreślane w ocenie skutków opracowywanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii projektu ?Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym dla Polski? (Mapa drogowa). Dokument ten, jako projekt strategiczny w ?Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do 2020 roku?, wpisuje się w wizję rozwoju Polski do 2020 roku.

Projekt Mapy drogowej, który został oddany do konsultacji w styczniu 2018 roku, zakłada podjęcie kompleksowych działań dotyczących produktów i usług na wszystkich etapach ich cyklu życia. Mają one obejmować zarówno pozyskanie surowców, projektowanie wyrobów, wytwarzanie, konsumpcję, jak i zbieranie i zagospodarowanie odpadów, które w gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ) winny być traktowane jako surowce wtórne. Celem nadrzędnym GOZ-u jest wydajniejsze gospodarowanie surowcami.

Odmienność uwarunkowań państw członkowskich

...