W klimacie umiarkowanym płazy musiały przystosować się do cyklicznych zmian warunków pogodowych. Jako zwierzęta zmiennocieplne są całkowicie zależne od warunków zewnętrznych, głównie temperatury, która wpływa na ich aktywność roczną i dobową.

Po hibernacji, trwającej w polskich warunkach średnio od listopada do końca lutego, płazy wybudzają się wraz z ustąpieniem przymrozków (tabela). Drugim ważnym czynnikiem jest odpowiednia wilgotność ? gdy pozostaje zbyt niska, płazy, chroniąc się przed wyschnięciem, pozostają w ukryciu lub mikrosiedliskach o podwyższonej wilgotności. Dlatego też płazy lądowe największą aktywność przejawiają o zmroku i wczesną nocą. Wtedy powierzchnia ziemi nadal jest nagrzana, ale temperatura powietrza stopniowo spada, co powoduje wzrost wilgotności powietrza. Gatunki silnie związane z wodą niesprzyjające warunki mogą przeczekać na płyciznach zbiorników wodnych lub w płytkich kałużach.


Cykl roczny
Wiosną, tuż po przebudzeniu, płazy rozpoczynają wędrówkę i gody. Za początek tego okresu możemy uznać połowę marca, gdy temperatura stabilizuje się na poziomie pomiędzy 3°C a 5°C. W tym okresie funkcje rozrodcze, które są podporządkowane działaniu układu hormonalnego, doprowadzają do całkowitej zmiany zachowania. Osobniki dojrzałe płciowo tracą ?poczucie strachu? i gdy tylko warunki zewnętrzne na to pozwalają, masowo migrują do miejsc rozrodu, niezależnie od pory dnia (tabela). W prz...