Rada Ministrów przyjęła Narodowy Program Mieszkaniowy, który stanowi ważny element wsparcia polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych.

Przyjęty Narodowy Program Mieszkaniowy ma na celu zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem poprzez pakiet ?Mieszkanie Plus?. Przyjęty przez Radę Ministrów uchwałą nr 115/2016 z 27 września 2016 r. Program przewiduje cztery priorytety1: priorytet 1: dostępne mieszkania (Pakiet ?Mieszkanie plus?), priorytet 2: stabilne i efektywne finansowanie, priorytet 3: nowoczesne, efektywne energetycznie i bezpieczne technicznie mieszkania oraz priorytet 4: dobre prawo.


Geneza programu oparta na diagnozie stanu istniejącego
Narodowy Program Mieszkaniowy jest odpowiedzią rządu na ukształtowaną w ostatnich latach sytuację demograficzno-mieszkaniową w Polsce. Nowe wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe zdominowało budownictwo mieszkań przeznaczonych do sprzedaży. Jest to efekt likwidacji w 2009 r. Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i szerszego wprowadzenia instrumentów dopłat do nabywanych mieszkań bezpośrednio dla właścicieli (np. projekty Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych). Wskutek preferowania modelu rynkowego od 2007 r. udział budownictwa społecznego czynszowego w TBS, komunalnego, spółdzielczego i zakładowego w całym rynku systematycznie malał i w 2015 r. wyniósł łącznie zaledwie 3,7%. Perspektywy tego segmentu mieszkań na 2016 r. w oparciu o liczbę rozpoczętych bu...