W połowie maja br. odbył się w Warszawie 3. Ogólnopolski Kongres Energetyki Obywatelskiej, zorganizowany przez Ruch Więcej Niż Energia ?Energetyka Obywatelska?, Polską Zieloną Sieć oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej pod patronatem miesięcznika ?Energia i Recykling?. Naukowcy, praktycy i politycy rozmawiali o czasie przełomu w transformacji energetycznej Polski.

Kongres otworzyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, która przede wszystkim przybliżyła zasady nowego rządowego programu ?Energia Plus?. Mówiła ona o czekających polskie spółki energetyczne dużych inwestycjach, które muszą zacząć się jeszcze w tym roku, aby mogły swobodnie wziąć udział w zapowiadanym programie. Planowane są kolejne poprawki do ustawy o OZE, które oznaczać będą ogromne zmiany w krajowym systemie energetycznym.

Ministerialny program ?Energia Plus? zakłada wprowadzenie ułatwień administracyjnych oraz rozszerzenie kategorii prosumentów o małych i średnich przedsiębiorców. Chodzi o to, aby zdecentralizowana energetyka rozproszona, oparta na źródłach odnawialnych i efektywności energetycznej, stała się realną receptą na obecny kryzys klimatyczny. Piotr Czopek, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii, dodał, że jedną z najważniejszych ról w tym procesie odegrają klastry energii oraz spółdzielnie energetyczne. Ich zadania w energetycznej transformac...