Kierunki, które mogą zmienić przyszłość
Kierunki, które mogą zmienić przyszłość
Rozwijający się rynek i potrzeba ciągłych usprawnień w zakresie zarządzania terenami zieleni powoduje, że uczelnie wyższe przygotowują bogatą ofertę kształcenia.
Jeśli ktoś zamierza karierę zawodową związać z ?zieloną gospodarką?, to dobrym wyborem mogą okazać się studia na kierunku biotechnologia stosowana roślin, utworzonym na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. ? Techniki biologii molekularnej są niezbędne do identyfikacji genomów różnych organizmów oraz ich wykorzystania w hodowli roślin odpornych na stresy środowiskowe, wywoływane czynnikami chorobotwórczymi i abiotycznymi (czyli np. suszą, zasoleniem, zakwaszeniem, metalami ciężkimi itp.) ? mówi prof. Adam Szewczuk, dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego.
Na tej samej uczelni, w ramach kierunku architektura krajobrazu, zaproponowano nową specjalizację ? architektura zieleni we wnętrzach. ? To efekt zgłaszanego przez pracodawców zapotrzebowania na specjalistów w zakresie aranżacji i kształtowania przestrzeni wewnątrz obiektów budowlanych oraz w ich bezpośrednim otoczeniu za pomocą zieleni, a także zielonych kompozycji przy wykorzystaniu różnych technik oświetlenia, obiektów małej architektury oraz sprzętów i urządzeń zaprojektowanych dla zieleni ? informuje dr hab. inż. Robert Kalbarczyk, prof. nadzw., kierownik specjalności.
Inną, równie interesującą propozycją kształcenia jest specjalność greenkeeping na kierunku ogrodnictwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. ? Studenci w ramach specjalności są przygotowywani do pracy w zawodzie greenkeepera, czyli osoby zarządzającej utrzymaniem jakości nawierzchni trawiastych, intensywnie użytkowanych w obiektach sportowych, takich jak stadiony, trawiaste korty tenisowe i pola golfowe. ? tłumaczy dr inż. Agnieszka Szczecińska, kierownik Zakładu Kształtowania Terenów Zieleni.
Również w tym roku powstały nowe koncepcje kształcenia na studiach II stopnia. Przykładowo na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego powołano nowy kierunek ? waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody. ? Program obejmuje faunistykę, florystykę i biocenologię, ale także metodykę badań terenowych, wiedzę z zakresu prawa ochrony przyrody, finansowania projektów środowiskowych i oceny oddziaływania na środowisko ? informuje dr Beata Michno, prodziekan Wydziału Biologii. Prace magisterskie wykonywane na tym kierunku mogą mieć charakter ekspertyz środowiskowych.
Oryginalną propozycję przygotował także Uniwersytet Jagielloński. Chodzi o specjalizację ?Społeczeństwo miejskie?. ? To odpowiedź na potrzeby wynikające ze wzrostu znaczenia miast w kulturze, ekonomii, polityce i życiu codziennym współczesnych społeczeństw. Obserwujemy zapotrzebowanie na specjalistów, którzy rozumieją mechanizmy zmian w mieście, potrafią diagnozować potrzeby i problemy lokalnych społeczności oraz planować działania związane z rozwojem miast ? tłumaczy koordynatorka specjalności, dr Marta Smagacz-Poziemska.
Nauki przyrodnicze wymagają umiejętności łączenia faktów z wielu dyscyplin oraz praktycznego wykorzystania wiedzy, którą trzeba nieustannie aktualizować. Tego typu kompetencje można zdobyć podczas studiów podyplomowych. Bogatą ofertę w tym zakresie przygotował Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Można tu zgłębić wiedzę na temat: nowoczesnych technologii w architekturze krajobrazu, architektury krajobrazu w rewitalizacji obszarów miejskich, integrowanej produkcji roślin, jak również planowania i gospodarki przestrzennej. ? Program studiów podyplomowych ? nowoczesne technologie w architekturze krajobrazów zahacza o tematy związane z zasadami, przepisami i normami budowy ogrodów sezonowych, ogrodów zintegrowanych z architekturą (ogrody wertykalne, ogrody na dachach). Obszerny blok poświęciliśmy gospodarowaniu wodą opadową, systemom nawadniania, zbiornikom rekreacyjnym i stawom kąpielowym. Poza tym studenci zgłębią temat ogrodowych instalacji elektrycznych i systemów sterowania. ? informuje Ewelina Widelska z Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu, pomysłodawczyni studiów.
? Studia podyplomowe architektura krajobrazu w rewitalizacji obszarów miejskich powstały wskutek braku bardzo dobrze przygotowanych specjalistów, nadających się do współpracy z innymi branżami, znających biegle procedury administracyjne, mających pomysły i wpływ na przestrzeń publiczną miast. Istotne są też nowe perspektywy zatrudnienia, jakie otwierają się w związku z funduszami unijnymi oraz przygotowywanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prawodawstwem w zakresie rewitalizacji ? tłumaczy dr Renata Reszka-Dyrka, kierownik Centrum Kształcenia Ustawicznego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
? Idea integrowanej produkcji roślin polega na racjonalnym wykorzystaniu postępu technicznego i biologicznego w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin przy zwróceniu szczególnej uwagi na ochronę środowiska i wysoką jakość uzyskanych produktów. ? podkreśla z kolei dr hab. Robert Gruszecki, pomysłodawca tych studiów podyplomowych.
W Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku pojawił się kierunek smart city kreowanie przestrzeni publicznej. ? Kluczowa jest umiejętność przeprowadzania audytów potrzeb i możliwości funkcjonalno-użytkowych, aby na ich podstawie zbudować koncepcję i strategię rozwoju każdego, zarówno małego, jak i dużego miasta ? opowiada Artur Fojud, współtwórca kierunku.
Więcej na temat aktualnej oferty uczelni można znaleźć na stronie internetowej: portalkomunalny.pl
Zuzanna Woźniewicz