Zarządzanie zielenią w praktyce

Główny cel Forum Samorządowego, które odbyło się 29 maja w Kalsku, stanowiło ukazanie dobrych praktyk w działaniach na rzecz miejskich terenów zieleni kształtowanej.

Dlatego też organizatorzy ? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie (PWSZ) i Instytut Zarządzania i Inżynierii Rolnej w Kalsku ? zaprosili przedstawicieli Poznania ? Tomasza Lisieckiego, dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM), Agnieszkę Szulc, naczelnik Wydziału Terenów Zieleni Zarządu Dróg Miejskich (ZDM), oraz Halinę Owsianną, przewodniczącą Rady Osiedla Stare Winogrady ? do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Jak wskazała dr Agnieszka Szczecińska ? moderatorka spotkania ? Poznań i jego sposób zarządzania zielenią stanowią wzór do naśladowania ? Oczy zachodniej Polski zwrócone są na Poznań i wiem, że wiele miast podpatruje, co i jak robi się w stolicy Wielkopolski. Tomasz Lisiecki opowiedział o specyfice pracy na terenach będących pod opieką ZZM, przyznając przy tym, że w ubiegłym roku na konserwację zieleni wydano ok. 7,7 mln zł, a kwota ta od kilku lat utrzymuje się na tym samym poziomie. Zarząd obsługuje m.in. 40 parków, jeden cmentarz oraz tereny zieleni nieurządzonej.

Z kolei Agnieszka Szulc zwróciła uwagę słuchaczy na zarządzanie zielenią przyuliczną, wskazując przy tym na problemy, z jakimi ZDM musi się zmierzyć. Uzupełnieniem tych wystąpień była prelekcja Haliny Owsiannej, która omówiła korzyści wynikające ze współpracy z jednostkami zarządzającymi terenami zieleni. Dzięki takiej kooperacji udało się m.in. rozpocząć realizację projektu ?Wartostrady?, czyli ciągu pieszo-rowerowego, poprowadzonego wzdłuż Warty, który przerodził się w większą realizację, niż na początku zakładała rada osiedla.

Podczas konferencji podkreślano, iż prognozowanie kosztów utrzymania terenów zieleni kształtowanej konieczne jest już na etapie projektu, tym bardziej że inwestycje są realizowane przy dużej pomocy UE. Opinię tę podziela dr hab. inż. Andrzej Greinert, prof. UZ, który, mówiąc w kontekście Zielonej Góry, zaznaczył, że sięganie po unijne środki powinno być poprzedzone ustaleniem strategii zazieleniania miasta: ? Musimy zaprogramować poszczególne działania, żeby wiadomo było, ile co roku wysiłku i pieniędzy kosztuje organizowanie systemu i finansowanie jego funkcjonowania ? Naukowiec stwierdził, że działanie to musi iść w parze z rozwojem miasta, ale trzeba też pamiętać, iż ? Miasto jest zasobem skończonym i pewną emanacją dążeń mieszkańców.

Za przykład dobrych praktyk posłużył również Płock, gdzie funkcję nadzoru nad jakością i ilością terenów zieleni pełni ogrodnik miejski ? Ryszard Dudzic. Jego kompetencje obejmują m.in. opiniowanie wniosków projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego pod kątem zachowania istniejącej zieleni lub tworzenia nowych, jak również dokumentacji projektowej w zakresie zakładania i modernizacji tego typu przestrzeni.

Branża ogrodnicza doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że do zadań związanych z zarządzaniem zielenią na terenach zurbanizowanych należy także pielęgnacja drzew zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Nie bez powodu więc w programie Forum znalazł się właśnie taki temat. Leszek Kwiasowski z Wielkopolskiej Szkoły Arborystyki opowiedział o cięciach technicznych i pielęgnacyjnych, które pozwalają zachować dobry stan drzewostanu w przestrzeni miejskiej.

W trakcie dyskusji uczestnicy pytali o kwestie regulacji prawnych dotyczących wprowadzania zieleni na parkingach (tereny te jednak bardzo często należą nie do miasta, lecz do inwestorów), nasadzeń kompensacyjnych (gdzie je wykonywać, czy są ustalane warunki tego typu nasadzeń?), a także w jaki sposób umocowane w strukturach miasta jest stanowisko ogrodnika miejskiego.

Oprócz wymiany doświadczeń pomiędzy zarządcami terenów zieleni, celem organizacji Forum Samorządowego była także promocja PWSZ w Sulechowie oraz ukazanie jej zaangażowania w prace na rzecz samorządów i instytucji w woj. lubuskim.

Po konferencji uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Ogrodu Dydaktycznego w Kalsku.

 

Judyta Więcławska