Katowice, m.in. dzięki organizacji konferencji, zrywają z popularnym wyobrażeniem miasta, w którym dominują tereny zdegradowane, a zieleni w przestrzeni miejskiej jest jak na lekarstwo.

Dlatego też celem V Międzynarodowej Konferencji Zieleń Miejska Katowice 2015 była nie tylko wymiana ciekawych doświadczeń, ale także propagowanie przez jej organizatora ? Zakład Zieleni Miejskiej ? działań służących zmianie stereotypowego myślenia (również wśród mieszkańców). ? W granicach miasta znajdują się wielkopowierzchniowe parki oraz duże areały leśne, które należą do jednych z największych w Polsce ? podkreślali jeszcze przed samym wydarzeniem organizatorzy. Prezydent Katowic ? dr inż. Marcin Krupa ? podczas otwarcia konferencji powiedział: ? Warto się pochwalić, że zieleń w mieście to pewne ?spadkobranie? poprzednich pokoleń, bo ponad 45% powierzchni miasta stanowią lasy i tereny zieleni. Dzisiaj ta zieleń wymaga większego zaangażowania i pielęgnacji, żeby mogła cieszyć także następne pokolenia.

Jednak aby tak się stało, konieczne jest konsekwentne realizowanie przemyślanych strategii rozwoju terenów zieleni. Nierzadko jednak polskie miasta takowych nie posiadają (z różnych przyczyn), wskutek czego zarządcy tych przestrzeni zostali zmuszeni do wypracowania własnych metod pracy, dzięki którym coraz więcej obszarów miejskich może być zielonych, funkcjonalnych i przede wszystkim atrakcyjnych dla mieszkańców oraz turystów. Dlatego też podczas dwudniowej konferencji (11-12 czerwca) swoimi spostrzeżeniami i dobrymi praktykami w Miejskim Domu Kultury ?Bogucice-Zawodzie? podzielili się goście z Czech, Słowacji, Francji, a także specjaliści z polskiej ?zielonej branży?. Niejednokrotnie w trakcie konferencji jej gość ? doc. Ing. Pavel Šimek, znany i ceniony w Czechach architekt krajobrazu ? zaznaczał, że obecnie należy skupić się na optymalizacji kosztów utrzymania terenów zieleni, które powyrastały jak grzyby po deszczu dzięki funduszom pochodzącym z unijnej kasy. Istotne jest więc poznanie specyfiki każdego terenu zieleni w mieście, by móc zaplanować działania mające na celu zachowanie ich w jak najlepszej kondycji.

Program konferencji był przekrojowy i bardzo bogaty. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się więcej nie tylko o najnowszych inwestycjach w Katowicach, ale i o możliwościach przyrodniczego zagospodarowania nieużytków miejskich oraz o barierach, na jakie w przestrzeni miasta natrafiają osoby niepełnosprawne. Podkreślano również, jak ważne jest właściwe podejście do projektowania ogrodu przedszkolnego oraz jak wielką rolę odgrywają w dzisiejszych czasach ogrody społeczne.

W ramach spotkania odbył się także panel dyskusyjny ?Właściwa ochrona roślinności podczas inwestycji ? oczekiwania i rzeczywistość?, zainicjowany przez nasz miesięcznik. W jego trakcie pytaliśmy, w jaki sposób wymóc na inwestorach/wykonawcach to, aby należycie zabezpieczyli roślinność na placach budowy. Uwypukliliśmy też znaczenie współpracy architektów z architektami krajobrazu już na etapie projektowania inwestycji. Równie istotne są inwentaryzacja zieleni, ochrona roślinności przy wykorzystaniu rozwiązań inżynierskich, a także ? w razie potrzeby ? podejmowanie przyrodniczych działań kompensacyjnych.

O tych bardzo złożonych problemach dyskutowano również w kuluarach oraz w trakcie prezentacji terenowej. W programie zwiedzania uwzględniono budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wraz z okalającymi go terenami zieleni, jak również ?leśny? plac zabaw, zlokalizowany w parku Zadole.

W opinii uczestników konferencji, to właśnie wymiana doświadczeń, wskazanie problemów, z jakimi na co dzień muszą się zmagać zarządcy terenów zieleni i wspólne poszukiwanie ich rozwiązań, stanowią istotę tego typu spotkań. A ten cykl ? jak zapowiedział zarząd Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach ? będzie kontynuowany także w następnych latach.

Od redakcji:

Pełen zapis przebiegu debaty dostępny w Internecie: portalkomunalny.pl/w-poszukiwaniu-zlotej-recepty-v-miedzynarodowa-konferencja-zielen-miejska-katowice-320450/

W numerze wrześniowym ?Zieleni Miejskiej? zaplanowano publikację wywiadu z doc. Ing. Pavlem Šimkiem.

Judyta Więcławska