W branży energetyki odnawialnej klastry energii są tematem nie mniej gorącym niż aukcje OZE, i to pomimo faktu, iż idea ta jest w dużo wcześniejszej fazie rozwoju niż przetargi na energię z OZE.

Jak na warunki polskiego, scentralizowanego sektora energetycznego, klastry energii stanowią pomysł dosyć oryginalny jak na warunki polskiego, scentralizowanego sektora energetycznego. Lokalny rozwój częściowo autonomicznych obszarów energetycznych, działających niejako równolegle w stosunku do oligopolistycznie zorganizowanego sektora dystrybucji jest perspektywą kuszącą zarówno dla wytwórców energii w generacji rozproszonej, jak i dla odbiorców, którzy często za usługę dystrybucji płacą więcej niż za samą energię.

Zaspokojenie lokalnych potrzeb

Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 15 lutego 2015 r. oraz jej nowelizacja z lipca 2016 r. w kwestii szumnie zapowiadanych klastrów energii zrodziły jednak więcej pytań niż odpowiedzi. Pokrętnie sformułowana definicja klastra energii oraz niejasne przepisy w zakresie zasad funkcjonowania  klastrów czy odnośnie praw i obowiązków koordynatora klastra nie były wystarczającym impulsem do masowego podejmowania tego rodzaju inicjatyw.

Ogłoszone przez Ministerstwo Energii we wrześniu 2016 r. zapytanie ofertowe dotyczące przygotowania kompleksowej ekspertyzy  koncepcji funkcjonowania klastrów energii potwierdziło, że Ministerstwo Energii poza pewną ogólną ...