Posiedzenie sygnatariuszy Koalicji na Rzecz Biopaliw, mające na celu podsumowanie minionego roku oraz przekazanie przewodnictwa w Koalicji przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju Krajowemu Zrzeszeniu Producentów Rzepaku, odbyło się 7 stycznia.
Podsumowania działalności Koalicji w minionym roku dokonał jej przewodniczący, Roman Rybacki, który zauważył, iż już po drugim roku funkcjonowania Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) można zaobserwować wyraźne tendencje rynkowe dotyczące sektora biopaliw. Chodzi przede wszystkim o wysoki (wyraźnie ponad 50%) udział biokomponentów pochodzenia zagranicznego, co w efekcie prowadzi do niewielkiego wykorzystania krajowych mocy produkcyjnych (w 2008 r. spożytkowano zaledwie ok. 24% zadeklarowanych, krajowych mocy produkcyjnych, natomiast w 2009 r. sytuacja wyglądała bardzo podobnie). Jest to szczególnie istotny problem w związku z niekorzystną sytuacją w sektorze rolnym, polegającą na utrzymywaniu się niskich cen skupu zbóż. W efekcie działania koncernów paliwowych nie zostały zrealizowane podstawowe założenia polityki biopaliwowej, zmierzające do zagospodarowania na cele przemysłowe istniejących strukturalnych nadwyżek produktów rolniczych.
Aby wpłynąć na poprawę sytuacji, sygnatariusze Koalicji podjęli na wniosek Krajowej Izby Biopaliw działania na rzecz nowelizacji Ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych z 25 sierpnia 2006 r., mającej na celu częściową implementację przepisów prawnych wynikających z Dyrektywy 2009/28/WE z 5 czerwca 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. W efekcie prac zespołu ekspertów powstał projekt zmian ustawowych umożliwiających realizację NCW przy wykorzystaniu biokomponentów wyprodukowanych wyłącznie w oparciu o surowce rolnicze i biomasę spełniającą kryteria zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z kryteriami wytwarzanie biopaliw nie może m.in. skutkować niszczeniem terenów o dużej bioróżnorodności, obszarów wyznaczonych do celów ochrony przyrody, terenów wyznaczonych do ochrony rzadkich zagrożonych lub poważnie zagrożonych ekosystemów bądź gatunków.
Takie podejście do problemów realizacji NCW z jednej strony zmierza do poprawy sytuacji unijnych producentów rolnych i wytwórców biokomponentów a z drugiej uniemożliwia koncernom naftowym bezkarne korzystanie z paliw odnawialnych wyprodukowanych w krajach, które nie zważają na aspekty ochrony środowiska przy produkcji surowców rolniczych, stanowiących surowiec do wytwarzania biopaliw.
Opracowany projekt zmian ustawowych został przekazany na ręce wicepremiera Waldemara Pawlaka na początku października i stanowi wkład Koalicji na rzecz Biopaliw w opracowanie strategii rozwoju rynku biopaliw w latach 2010-2020.
 
 
Tomasz Pańczyszyn,
KIB