Kodeks dobrych praktyk zużytego sprzętu
Polska, jako kraj członkowski UE, musi stosować normy unijne w zakresie przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). W ramach kampanii ?Oddaj elektroodpady w dobre miejsce? stworzono więc Kodeks dobrych praktyk zużytego sprzętu, by propagować ideę podnoszenia standardów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem zużytego sprzętu.
Sama potrzeba stworzenia zasad dobrych praktyk zrodziła się z chęci poprawy standardów na rynku elektroodpadów, na którym ? jak się szacuje ? ok. 40% raportowanych wielkości to szara strefa. W konsekwencji ilość zebranego i przetworzonego ZSEE jest znacząco zawyżona poprzez tzw. kwity, czyli zbiórkę i recykling tylko na papierze. Ponadto jako aktywny uczestnik europejskiej struktury chcielibyśmy, aby Kodeks był szansą na poinformowanie konsumentów o postępie w zakresie tworzonych obecnie standardów zbiórki i przetwarzania elektroodpadów w Unii Europejskiej.
Wreszcie Kodeks to motywacja dla całego rynku ZSEE do podnoszenia standardów.
? Co prawda jak każdy tego rodzaju dokument jest to deklaracja. Liczymy jednak na to, że będzie to jedno z wielu narzędzi, które pomogą zwiększyć zaufanie do recyklingu zużytego sprzętu. Lista sygnatariuszy zostanie udostępniona na stronie projektu i każdy będzie mógł sprawdzić, czy dana firma jest za podnoszeniem standardów ? powiedział Radosław Maj, koordynator projektu ?Oddaj elektroodpady w dobre miejsce?.
Wszystkie zainteresowane firmy mogą stać się sygnatariuszami Kodeksu ? wystarczy przesłać do naszego biura projektowego podpisany, załączony do tego dodatku wydruk Kodeksu. W zamian prześlemy dyplom Kodeksu.