Kogeneracja i jej potencjał
Podstawowym celem i jednocześnie zaletą skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej jest wysoka sprawność termodynamiczna tego procesu.
Przekłada się ona na znaczące oszczędności w zakresie zużycia energii chemicznej paliw oraz na redukcję ilości powstających odpadów i emisji substancji szkodliwych do otoczenia w porównaniu do produkcji rozdzielonej, tj. energii elektrycznej w elektrowni i ciepła w ciepłowni. W procesach tzw. trójgeneracji, w których dodatkowo oprócz ciepła i energii elektrycznej wytwarza się chłód użytkowy, uzyskuje się dodatkowe efekty energetyczne i ekonomiczne dzięki wykorzystaniu energii pierwotnej paliwa do produkcji chłodu w okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie na ciepło maleje.
Efektywność kogeneracji i trójgeneracji sprawia, że Unia Europejska aktywnie wspiera rozwój tych technologii, wyrazem czego jest promowanie konkretnych aktów prawnych, polityk, dyrektyw, rozporządzeń oraz finansowych mechanizmów i instytucji wspierających, takich jak Europejski Fundusz Efektywności Energetycznej.
Kluczowymi aktami normatywnymi są Ramy polityki klimatyczno-energetycznej UE do roku 2030 oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/8/WE w sprawie wspierania kogeneracji w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe na rynku wewnętrznym energii oraz Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Zagadnienie to znalazło również odzwierciedlenie w przygot...