Prawo zamówień publicznych

Po kilku miesiącach obowiązywania zmian wprowadzonych 7 kwietnia ub.r. do Prawa zamówień publicznych w grudniu 2006 r. do Sejmu trafił kolejny projekt nowelizacji tej ustawy.


Stawia on sobie trzy cele: dokonanie głębokiej reformy systemu środków ochrony prawnej w zakresie rozpatrywania odwołań, wprowadzenie regulacji, które przyczynią się do sprawniejszego wykorzystania przez Polskę funduszy unijnych oraz dokonanie zmian przepisów wywołujących wątpliwości interpretacyjne. Prace legislacyjne nad tym projektem nadal trwają i nie wiadomo, kiedy ani w jakim kształcie ustawa zostanie uchwalona. Mimo to warto zapoznać się z jego głównymi założeniami.

Zmiana wartości progów i terminów
Projekt proponuje podniesienie podstawowego progu, od którego powstaje obowiązek stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.) z 6 do 14 tys. euro, a także podwyższenie progu, poniżej którego stosować się będzie tzw. procedurę uproszczoną: z 60 tys. euro do 137 tys. i 211 tys. euro dla dostaw i usług (w zależności od rodzaju zamawiającego) oraz do 5,278 mln euro dla robót budowlanych.
W świetle projektu w postępowaniach od 14 tys. euro do progów unijnych zamawiający będą mogli samodzielnie zamieszczać wszystkie ogłoszenia wyłącznie w elektronicznym Biuletynie Zamówień Publicznych, udostępnianym na stronach Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Jak wiadomo, aktualnie w postępowaniach o udzielenie zamówienia o wartości od...