Kolektory słoneczne w Polsce: rynek i technologia
Kolektory słoneczne, czyli przetworniki promieniowania słonecznego na ciepło są urządzeniami obecnymi na polskim rynku od co najmniej kilkunastu lat, choć pierwsze urządzenia pojawiły się już w latach sześćdziesiątych – kolektory powietrzne i siedemdziesiątych – kolektory cieczowe.
Najczęściej używa się kolektorów cieczowych płaskich do ogrzewania wody użytkowej. Dostępne są również inne rodzaje kolektorów oraz sposoby wykorzystania wytworzonego ciepła. Polski rynek kolektorów słonecznych w porównaniu do np. Niemiec czy Austrii jest rynkiem młodym i stosunkowo niewielkim, jednak dynamicznie rozwijającym się.
Energia promieniowania słonecznego jest jednym ze źródeł energii odnawialnej, powszechnie dostępnej na Ziemi. Do terytorium Polski dociera ogromna ilość energii, która znacznie przekracza zapotrzebowanie na energię pierwotną w naszym kraju.
Energia słoneczna oprócz ogromnego potencjału posiada również i wady. Pierwsza z nich to mała jej gęstość. Potrzeba więc dużej powierzchni przetworników, aby uzyskać potrzebną ilość energii. Drugą, równie ważną, jest to, że rozkład promieniowania charakteryzuje się bardzo dużą nier&oac...