Ochrona i pielęgnacja bindaża grabowego

W XIX w. w Kołobrzegu założono bindaż grabowy. Był to obiekt bardzo atrakcyjny, zarówno dla mieszkańców, jak i dla kuracjuszy, nazywany często Aleją Miłości. Od 1939 r. był praktycznie pozbawiony opieki. Pierwsze prace pielęgnacyjne wykonano dopiero w lipcu 2002 r.


W Kołobrzegu w reprezentacyjnej części uzdrowiska w pobliżu portu zachowała się część pochodzącego z XIX w. bindażu (berso, kolebka). Terminem tym określa się sklepioną aleję utworzoną przez rozpięcie gałęzi drzew (np. lip, grabów) lub pnączy na półkolistej kratownicy.

Kołobrzeski bindaż nazywany był często Aleją Miłości

Bindaż w Kołobrzegu założony został na wzór podobnych obiektów parkowych znajdujących się w kilku krajach europejskich. Wybrano do tego celu grab pospolity (Carpinus betulus L.), który wyjątkowo nadaje się do tego typu obiektów parkowo-ogrodniczych. Gatunek ten od przełomu XVI i XVII w. był powszechnie stosowany w parkach do zakładania szpalerów i bindaży. Bindaż grabowy w Kołobrzegu jest nie tylko wyjątkowy przyrodniczo, ale także jednym z najcenniejszych w naszym kraju obiektów klasycznej architektury ogrodniczej zieleni miejskiej. Dlatego powinien być bezwzględnie chroniony i pielęgnowany z wykorzystaniem wszystkich możliwych do zastosowania metod.
Uzdrowisko kołobrzeski...