Ogród stanowi złożoną kompozycję wielu elementów. Jego obraz ulega nieustannym przemianom pod wpływem dziennej gry światła, cyklu życia roślin czy sezonowych zmian w przyrodzie. Jednym z istotnych elementów kształtujących jest barwa, która nierzadko staje się głównym atutem kompozycji ogrodowej.

Efekt kolorystyczny w środowisku zewnętrznym jest uzależniony od wielu czynników – barwy samej w sobie, barw sąsiednich, barwy tła, źródła światła oraz osoby obserwatora. Natomiast siła doznania barwnego jest zależna od nasycenia i jasności danego odcienia oraz od rodzaju, struktury powierzchni, położenia płaszczyzny barwnej i jej wielkości. Nie bez znaczenia jest również ekspozycja – naturalny, bardzo silny kontrast między elementami nasłonecznionymi a zacienionymi ma bezpośredni wpływ na wygląd kolorystyki.

Biorąc pod uwagę wielość i niejednoznaczność tych czynników, wydaje się, że nie można przewidzieć podczas procesu projektowego, jakiej przemianie ulegnie wybrana barwa w rzeczywistej przestrzeni. Niemniej jednak można wyróżnić pewne czynniki wpływające na odbiór koloru w przestrzeni, które powinny być zawsze uwzględniane – zarówno przy analizowaniu koloru, j...