Komary, przez swoją agresywność i masowe występowanie, mogą stanowić prawdziwą plagę dla ludzi i zwierząt. W Polsce od czasu wygaśnięcia ognisk malarii w latach 60. ubiegłego wieku powszechnie uważano, że komary nie mają już istotnego znaczenia epidemiologicznego. Jednakże w wielu krajach europejskich stwierdzono ich udział w przenoszeniu innych chorób na ludzi i zwierzęta. Dotyczy to zwłaszcza infekcji wirusowych.
Komary są rozprzestrzenione na całej kuli ziemskiej: w tropikach, strefie umiarkowanej i za kołem arktycznym. Występują zarówno z dala od siedzib ludzkich, jak i w miastach i wsiach. Można je spotkać w siedliskach leśnych, stepowych, na terenach nizinnych i w górach. Rodzina Culicidae – komary – należy do rzędu owadów dwuskrzydłych (Diptera) – muchówek. Do 1997 r. stwierdzono na świecie ok. 3200 gatunków, w Europie – ponad 90, natomiast w Polsce żyje 47 gatunków komarów.
W Czechach, Słowacji, Austrii i na terenach byłego ZSRR oraz w krajach skandynawskich na znaczną skalę prowadzone są badania nad występowaniem i przenoszeniem arbowirusów (wirusów przenoszonych przez stawonogi). Jednoznacznie stwierdzono, że komary są ich przenosicielami ze zwierząt leśnych (zajęcy, lisów, dzików, kopytnych) na zwierzęta hodowlane i ludzi. Zachorowania te występują głównie latem i na ogół mają łagodny przebieg, ni...