Kompetencje organów administracji publicznej mają podstawowe znaczenie w realizacji zadań z zakresu polityki energetycznej i regulacji sektora energetycznego. To właśnie „reprezentantom” państwa ustawy przyznają szereg obowiązków i uprawnień, które mają przemożny wpływ na rozwój energetyki odnawialnej. Należy zauważyć, iż są to zarówno działania organów administracji rządowej oraz samorządowej o charakterze stanowienia prawa, jak i akty stosowania prawa.


Organ administracji publicznej

Zdefiniowanie terminu „organ administracji publicznej” na potrzeby określenia kompetencji w zakresie zadań, stawianych w dziedzinie OZE, nie jest łatwe. Jednak ma to istotne znaczenie w praktyce. Osoby zainteresowane inwestycjami w odnawialne źródła energii bądź prowadzące działalność w segmencie energetycznym, aby egzekwować swoje uprawnienia, muszą mieć rozeznanie co do tego, kto w myśl postanowień prawa jest realizatorem lub kontrolerem mechanizmów wsparcia, skierowanych do czystej energii.
Problemy z określeniem organu administracji są wynikiem przede wszystkim tego, iż jest to zwrot, dla którego przyjmuje się, zarówno w doktrynie, jak i w aktach normatywnych, różne zakresy pojęciowe. W Słowniku języka polskiego PWN stwierdzono, iż organem jest wyodrębniona jednostka organizacyjna aparatu państwa, pełniąca określone funkcje w dziedzinie życia społecznego1. Jednak takie ujęcie nie jest do końca precyzyjne, gd...