Ze względu na ogrom kompleksowych prac wykonanych w sektorze gospodarki wodno-ściekowej, Toruń stanowi doskonały przykład miasta – wzorca. W ramach dużego, komunalnego projektu pn. „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie miasta Torunia” zrealizowano priorytetowe dla grodu Kopernika cele.

Należy do nich zaliczyć skanalizowanie lewobrzeżnej części miasta, wykonanie przerzutu ścieków pod dnem Wisły do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, zmodernizowanie stacji uzdatniania wody Drwęca-Jedwabno czy budowę kanalizacji rozdzielczej dla kilkunastu osiedli mieszkaniowych z późniejszym wykonaniem ok. 4,6 tys. przyłączy. Bez wątpienia były to najpotrzebniejsze działania ze strony Toruńskich Wodociągów oraz Miasta Torunia. Dodatkowo poczyniono prace, które nie były aż tak pilne, jednak za kilkanaście lat mogłyby stać się nieuniknione ze względu na wymogi Unii Europejskiej.
 
Usuwanie azbestu
Przykładem jest chociażby usuwanie azbestu. Aby projekt miał całościowy, kompleksowy charakter, a jego realizacja w pełni zaspokajała potrzeby zarówno obecnych, jak i przyszłych pokoleń mieszkańców, Toruńskie Wodociągi dokonały również wymiany ponad 17 km sieci wodociągowej, zastępując rury azbestowo-cementowe rurami wykonanymi z żeliwa sferoidalnego. – Było to działanie przyszłościowe, wpisujące się w obowiązujący „Program usuwania azbestu i wyrob&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?