W wyniku podpisania umowy pomiędzy Ministerstwem Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Środowiska Królestwa Danii o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska od stycznia 2001 r. do czerwca 2002 r. opracowywany został projekt „Kompleksowy program gospodarki odpadami niebezpiecznymi w regionie Polski południowej”. Głównym realizatorem ze strony polskiej był Instytut Gospodarki Odpadami (obecnie Centrum Gospodarki Odpadami) przy współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych z Katowic oraz firmy THERMEX z Krakowa, a ze strony duńskiej firma Chemcontrol z Nyborga.

Projekt ten, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Krakowie i Opolu, wykonany został na zlecenie Zarządów Województw Śląskiego, Małopolskiego i Opolskiego. Na przełomie lipca i sierpnia 2002 r. projekt został przyjęty przez zarządy i sejmiki zainteresowanych województw.

Założenia ogólne

Konieczność stworzenia systemu gospodarki odpadami niebezpiecznymi w regionie Polski południowej zaczęła dojrzewać w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. Duży wpływ na to miały coraz częstsze kontakty z krajami Europy Zachodniej, które – jak np. Dania – posiadały już dobrze funkcjonujące kompleksowe systemy gospodarki odpadami niebezpiecznymi.
Zapoznanie się z osiągnięciami duń...