W obliczu konieczności sprostania przez Polskę unijnym przepisom dotyczącym ograniczania składowania odpadów biodegradowalnych istotne jest określenie możliwości biologicznego przetwarzania frakcji organicznej wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych. W tym celu w Koszalinie przeprowadzono badania strukturalne tego typu odpadów, z uwzględnieniem charakteru zabudowy oraz oceną przydatności tego typu „surowca” do wykorzystania w procesie kompostowania.
Kompostowanie, jako proces przebiegający w warunkach tlenowych, jest jedną z dwóch uznanych metod biologicznego przekształcania odpadów organicznych, stosowaną w ramach tzw. recyklingu organicznego. Jeżeli surowiec wykorzystywany w tym procesie jest odpowiedniej jakości, to uzyskany kompost, klasyfikowany zgodnie z obowiązującymi przepisami jako nawóz organiczny, można wykorzystać w rolnictwie1.
W sytuacji, kiedy substrat organiczny zawiera balast obniżający walory użytkowe kompostu, wykorzystanie produktu końcowego jest mocno ograniczone. W konsekwencji powstają wątpliwości co do sensu stosowania tej metody, chyba że celem nadrzędnym jest uzyskanie materiału biologicznie stabilnego o odpowiednio niskiej zawartości substancji organicznej, umożliwiającej jego składowanie (kod odpadu: 19 05 03). Wówczas, biorąc pod uwagę tzw. opłaty depozytowe, jest to ekonomicznie uzasadnione.
Pr...