Wprowadzając na poziomie gminy lub związku gmin pełną, selektywną zbiórkę odpadów, nie sposób ominąć kompostowni, stającej się jednym z centralnych elementów gospodarki odpadami i recyklingu. W pierwszej części niniejszego artykułu („Przegląd Komunalny” 10/2007) pokrótce scharakteryzowano metody przetwarzania odpadów, aby teraz skupić się wyłącznie na sensie istnienia gminnej kompostowni.
Nieuchronnie powstająca i gromadzona frakcja organiczna odpadów musi być przetwarzana. Sens selektywnej zbiórki organiki określa bilans kosztów i przychodów. Po stronie kosztów znajdują się amortyzacja inwestycji i koszty eksploatacyjne (kompostownia i system selektywnej zbiórki), a po stronie przychodów – zysk ze sprzedaży kompostu w różnej postaci, obniżenie kosztów logistyki odpadowej (np. utylizacja osadów ściekowych przez kompostowanie), składowania (pojemność kwater, waga „na bramie”, opłaty marszałkowskie) i kosztów rekultywacji i sanacji szkód ekologicznych w przyszłości.
Ważnym argumentem jest też fakt, że jakościowy kompost aplikowany jako naturalny nawóz w produkcji rolnej poprawia trwale jakość gleby, powiększa zbiory i wiąże węgiel organiczny w ziemi, chroniąc tym samym klimat.
Rolę i pozy...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?