Kompostownia na miarę
W Szalejowie Górnym w gm. Kłodzko od roku z powodzeniem funkcjonuje kompostownia osadów ściekowych, w której proces, bazujący na technologii HANTSCH, przebiega w zamkniętych tunelach. Produktem końcowym jest wysokiej jakości kompost, wykorzystywany jako nawóz organiczny.
Miejski Zakład Komunalny w Polanicy-Zdroju podjął decyzję o budowie instalacji, mając na uwadze kierunki zagospodarowania osadów opisane w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami oraz chcąc zapobiec problemom w obszarze gospodarki osadowej w oczyszczalni ścieków w Szalejowie Górnym. ? Osady pochodzące z tej oczyszczalni mogłyby być zagospodarowywane przez unieszkodliwianie termiczne w spalarniach bądź przez kompostowanie. Uznaliśmy, że rozwiązaniem korzystniejszym pod względem ekonomicznym i funkcjonalnym będzie wybudowanie biokompostowni ? wyjaśnia Jacek Tyniec, prezes Zarządu MZK w Polanicy-Zdroju.
Ekologiczny RIPOK
Warto zwrócić uwagę, iż jest to jedyna tego typu kompostownia w powiecie kłodzkim i druga w woj. dolnośląskim. W związku z tym biokompostownię wpisano do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami jako regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) dla odpadów biodegradowalnych. ? Jesteśmy otwarci na ekologiczne rozwiązania. Cieszymy się, że w Polsce zostanie uregulowany status odpadów ściekowych. Dotychczasowe praktyki nie były do końca przyjazne środowisku. Korzystając z technologii HANTSCH, mamy pewność, że finalny produkt kompostowania jest najwyższej jakości, a przy tym nie stanowi zagrożenia dla ekosystemu. Może być użyty do użyźniania gleb, chroniąc przed ich wyjaławianiem ? podkreśla Jacek Tyniec.
Biokompostownia, a w zasadzie instalacja do stabilizacji tlenowej odpadów biodegradowalnych przy oczyszczalni ścieków w Szalejowie Górnym składa się z czterech reaktorów zamkniętych, wykonanych w technologii HANTSCH. Wydajność instalacji to ok. 480 Mg/rok. Każdy z reaktorów posiada system napowietrzania i odbioru powietrza, które jest wtłaczane od dołu ku górze czterema kanałami napowietrzającymi. Dzięki odpowiedniej budowie dachu wtłaczane powietrze zostaje wstępnie ogrzane (wymiennik powietrze-powietrze), co przyspiesza przebieg procesu. Powietrze procesowe znajdujące się w zamkniętym reaktorze kierowane jest do biofiltra, co sprawia, że uwalniane jest do atmosfery po oczyszczeniu.
Produkt końcowy ? kompost
Oczyszczalnia ścieków w Szalejowie Górnym ? z racji tego, że oczyszcza ścieki z trzech sąsiadujących z Polanicą-Zdrojem gmin ? w ciągu roku wytwarza ok. 1600 ton osadów ściekowych. Całość trafia do instalacji stabilizacji tlenowej, gdzie jest w pełni zagospodarowywana. W celu przygotowania wsadu do tuneli kompostowych do osadów ściekowych dodawane są zrębki drewniane (o odpowiednich proporcjach zrębków iglastych i liściastych). Taki zabieg służy przygotowaniu wsadu o odpowiedniej porowatości, który zapewni prawidłowy przebieg stabilizacji tlenowej. W tunelu przy odpowiedniej temperaturze, zapewniającej pełną higienizację, oraz właściwym nasyceniu tlenem w pryzmie proces trwa cztery tygodnie. Następnie wsad kierowany jest na place dojrzewania i magazynowania kompostu. Po upływie 12 tygodni od przygotowania wsadu uzyskuje się gotowy produkt ? kompost. MZK w Polanicy jest w trakcie certyfikacji otrzymanego w procesie kompostowania produktu, odznaczającego się bardzo dobrymi wynikami analiz laboratoryjnych m.in. pod względem zawartości substancji organicznych.
Badania laboratoryjne produktów końcowych po procesie kompostowania, w przypadku zarówno osadów ściekowych, jak i odpadów zielonych, potwierdzają możliwość wykorzystania tych materiałów jako nawozu organicznego lub środka wspomagającego uprawę roślin (spełniają wymagania określone w Ustawie z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu ? DzU nr 147, poz. 1033, z późn. zm. oraz w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu ? DzU nr 119, poz. 765, z późn. zm.). Badania wykazały również, że kompost można skierować do procesu odzysku R10 (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 5 kwietnia 2011 r. w sprawie procesu odzysku R10 ? DzU nr 86, poz. 476).
Opracowanie: Martyna Matuszczak