Odpady z tworzyw sztucznych będą coraz większym problemem nie tylko dla przetwarzających oraz recyklerów, ale także dla samorządów i samych mieszkańców. Konieczne staje się więc wdrożenie realnej odpowiedzialności producentów opakowań. Podczas debaty zorganizowanej w Warszawie 19 czerwca 2019 r. przez redakcję ?Przeglądu Komunalnego? padły konkretne deklaracje w tej sprawie.

Plastik jest wszechobecny. Tworzywa sztuczne są trwałe, lekkie i doskonale zabezpieczają np. produkty spożywcze. Trudno sobie wyobrazić, że uda się je zastąpić z dnia na dzień, o czym mówiła Katarzyna Borucka z Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców, podkreślając, że kluczem do rozwiązania w aktualnej rzeczywistości jest odpowiednie zagospodarowanie i zbieranie odpadów. Magdalena Dziczek, dyrektor biura zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK, dodała, że sam surowiec nie musi stanowić problemu, ponieważ kłopotów takich nie sprawia większość polimerów. Problemem są takie materiały jak folia PCV. Niemniej jej wykorzystywanie staje się już przeszłością, a producenci powoli od niej odchodzą.

Wzrosty, a za nimi problemy

Branża producentów tworzyw sztucznych z roku na rok odnotowuje wzrosty. Na rynek krajowy w 2017 r. wprowadzono ok. 1 mln ton opakowań. Do tego trzeba doliczyć zabawki, obuwie czy sprzęt RTV. Jak zaznaczył Marek Sobiecki z Krajowej Izby Gospodarczej, liczby te będą...