Zamawiający w każdym postępowaniu jest zobowiązany określić, w jaki sposób będzie się komunikował z wykonawcami. Zgodnie z art. 27 ust. 1 Ustawy z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, informacje pomiędzy nimi przekazywane są, zgodnie z wyborem zamawiającego, pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną.
Jedną z najważniejszych informacji, jakie zamawiający przekazuje wykonawcom, jest wiadomość o wyniku postępowania. Przykładowo, pojawia się pytanie, czy zamawiający, który dopuścił faksową formę komunikacji i chciał wynik postępowania wysłać faksem, jednak mimo kilku prób nie nawiązał połączenia z wykonawcą i w końcu informacje zamieścił na stronie internetowej, postąpił zgodnie z prawem? W sytuacji, gdy zamawiający po kilkukrotnej nieudanej próbie wysłania faksu rezygnuje z innej formy kontaktu z wykonawcą, jego postępowanie stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji. Powinien on bowiem dołożyć należytej staranności i przesłać wykonawcy informację w inny dopuszczalny sposób, zwłaszcza że poinformowanie o wyborze najkorzystniejszej oferty jest obowiązkiem zamawiającego (art. 92 ust. 1 pkt 1 P.z.p.).
Nie jest możliwe zastąpienie przekazania informacji wykonawcom przez zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej oraz w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego. Niektórzy zamawiający dopuszczają w SIWZ formę komunikac...