Systemowy przesył energii elektrycznej za pośrednictwem morskich sieci elektroenergetycznych nie był w Polsce rozwijany do końca XX w.

Podmorskie kable energetyczne są budowane i eksploatowane na świecie juz od dziesięcioleci i stanowią standardowy element infrastruktury przesyłowej wielu krajów nadmorskich. W Polsce dopiero w 2000 r. uruchomiono pierwszą morską linię energetyczną – SwePol Link, łączącą systemy elektroenergetyczne Polski i Szwecji. Celem realizacji tego połączenia było wzmocnienie niezawodności działania systemów elektroenergetycznych obu krajów i podniesienie ogólnego bezpieczeństwa pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
Wspomniane cele wpisują się w aktualnie rozwijaną przez Unię Europejską politykę wspierania integracji systemów elektroenergetycznych krajów członkowskich w kierunku tzw. European Super Grid. Realizacja tej polityki znajduje odzwierciedlenie m.in. w aktualnie podejmowanych inicjatywach budowy transgranicznych sieci morskich na Morzu Północnym (North Seas Countries Offshore Grid Initiative – NSCOGI). Obecnie, również w basenie Morza Bałtyckiego, przygotowywane są projekty kolejnych bilateralnych połączeń podmorskich, takich jak linia NordBalt o mocy nominalnej 700 MW, łącząca Szwecję i Litwę, której oddanie do eksploatacji planowane jest przed końcem 2015 r.
 
Należy zauważyć, że budowa morsk...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?