Najbardziej znanym dziś sposobem magazynowania dużych ilości energii elektrycznej przez długi czas jest wykorzystanie elektrowni szczytowo-pompowych.

Technologie zasobników bateryjnych są dopiero rozwijane, ale mając na względzie szybki postęp, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że rozwiązania bateryjne będą w przyszłości niezwykle istotnym elementem systemu elektroenergetycznego.
 
Technologia CAES
Poza tymi dwoma technologiami, tradycyjną i innowacyjną, ciekawą alternatywą jest elektrownia wykorzystująca sprężone powietrze, określana terminem CAES (Compressed Air Energy Storage). Zasadą pracy tej elektrowni jest wykorzystanie spalania gazu w strumieniu sprężonego powietrza, które uprzednio zostało zmagazynowane pod ciśnieniem w zbiornikach zazwyczaj znajdujących się pod ziemią. Istotne jest to, że ilość spalanego gazu okazuje się trzykrotnie mniejsza (w przybliżeniu) niż w przypadku klasycznych turbin gazowych. Tego rodzaju elektrowni nie ma na świecie zbyt wielu, ale jedna z nich znajduje się Niemczech w Dolnej Saksonii, a dokładnie w miejscowości Huntorf k. Bremy. Powstała ona w latach 70. ubiegłego wieku jako odpowiedź na zapotrzebowanie na nizinną wersję elektrowni szczytowo-pompowej. Efekt końcowy jest podobny, lecz w przypadku elektrowni CAES magazynowanym medium jest powietrze, a nie woda. Właścicielem elektrowni jest E.ON Kraftwerke, stanowiący część koncernu E.ON.
...