II Forum Nowej Gospodarki, którego organizatorem był Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego we współpracy z wiodącymi śląskimi uczelniami i instytucjami biznesu, upłynęło pod znakiem dyskusji o technologii i innowacji w kontekście unijnej strategii Europa 2020. Spotkanie odbyło się w dniach 23-24 kwietnia w Katowicach.

W wydarzeniu wzięło udział ponad czterysta osób, w tym osobistości ze świata nauki i biznesu oraz przedstawiciele administracji publicznej na czele z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską i ministrem sprawiedliwości dr. Jarosławem Gowinem. W trakcie dwudziestu paneli rozmawiano na temat współpracy woj. śląskiego i małopolskiego w obliczu nowej perspektywy finansowania Unii Europejskiej, roli klastrów i parków technologicznych w nowej gospodarce czy kierunków rozwoju inżynierii biomedycznej w Polsce.
 
Nie zabrakło też zagadnień dotyczących przyszłości polskiej energetyki. Eksperci uczestniczący w panelu „Energetyka prosumencka” dokonali przeglądu obowiązującego Prawa energetycznego oraz projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie przyznali, że w obecnym kształcie zapisy prawne nie pozwalają na swobodny rozwój energetyki prosumenckiej w kraju. Zwrócili też uwagę na możliwości budowy inteligentnych systemów energetycznych. Paneliści podkreślali rolę ośrodków nauki i otoczenia biznesu w tworzeniu instalacji modelowych, które miałyby ukazywać korzyści z zastosowania takich rozwiązań, prezentować sposoby działania sieci i ich walory ekologiczne. W sesji moderowanej przez Mirosława Bobrzyńskiego, wiceprezesa Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, współorganizatora II Forum, uczestniczyli między innymi profesorowie z Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmujący się tematyką energii.
 
Temat efektywności energetycznej podejmowany był również drugiego dnia Kongresu. W sesji poświęconej „Odnawialnym źródłom energii” przywołano doświadczenia krajów europejskich, wynikające z prowadzenia gospodarki energetycznej w oparciu o alternatywne źródła. Dyskutowano też o politycznej i społecznej aprobacie dla szerokiego zastosowania takich instalacji jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy gruntowe wymienniki ciepła na rynku polskim. Rozważano możliwość powołania zespołów, których celem byłaby promocja i edukacja w zakresie odnawialnych źródeł energii w regionach.
Podjęte w ramach śląskiej edycji Forum tematy będą kontynuowane podczas kolejnej konferencji z tego cyklu, która zostanie zorganizowana jesienią w Krakowie.
 
Przewodniczyć jej będzie Marek Sowa – marszałek woj. małopolskiego.
Celem strategicznym Forum Nowej Gospodarki jest zbudowanie trwałej platformy współpracy między przedstawicielami biznesu, nauki i administracji wspierającej rozwój „nowej gospodarki” w Polsce. Forum jest procesem, w ramach którego organizowane są przedsięwzięcia, tj. konwersatoria, projekty badawczo-wdrożeniowe, warsztaty czy seminaria popularyzujące atrakcyjne rozwiązania przede wszystkim w obszarach energetyki.
(az)